fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Trójmorze wpisuje się w wielki projekt, jakim jest UE

Dzieło Trójmorza wpisuje się w wielki projekt, jakim jest Unia Europejska (…) Jednocześnie pamiętamy, jak ważna dla rozwoju Europy jest silna więź transatlantycka – powiedział prezydent Andrzej Duda. Rozwijając więzi gospodarcze i robiąc razem interesy, możemy budować infrastrukturę bezpieczeństwa – dodał.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się wczoraj z ambasadorami państw Inicjatywy Trójmorza oraz ambasadorami USA akredytowanymi w krajach Trójmorza.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP mówił m.in., jak ważna jest więź transatlantycka w wymiarze politycznym i bezpieczeństwa, w tym także gospodarczego i energetycznego. Wyraził też nadzieję, że uda się stworzyć fundusz Trójmorza przeznaczony na finansowanie najważniejszych wspólnych projektów infrastrukturalnych.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował również o wykorzystanie dobrych zasobów i koniunktury gospodarczej, by rozwój państw tej inicjatywy był rzeczywiście spójny.

– Chcemy, żeby tak samo wysokiej jakości, piękne i bezpieczne drogi były w Niemczech, we Francji, ale chcemy, żeby były także w Polsce, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, w Bułgarii, w Chorwacji. Podobnie jest z kolejami, infrastrukturą energetyczną i jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury gazowej, ale także i energii elektrycznej. Kolejna kwestia, która się z tym wiąże, to oczywiście także wzmacnianie naszego bezpieczeństwa, lepsze możliwości wzajemnego wspierania się w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, ale przede wszystkim zacieśniona współpraca, chociażby w zakresie możliwości wykorzystania funduszy Unii Europejskiej, które otrzymują nasze kraje właśnie po to, by się rozwijać – mówił Andrzej Duda.  

Członkami Inicjatywy Trójmorza są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Dwa lata temu w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump. W tym roku szczyt odbędzie się w Słowenii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl