fot. Marek Borawski/KPRP

W BBN zakończyła się narada prezydenta, premiera oraz ministrów

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Matuszem Morawieckim i ministrami ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej na wniosek szefa rządu odbyło się w trybie pilnym posiedzenie sztabu kryzysowego.

Migranci sprowadzani przez reżim w Mińsku zmierzają grupami w kierunku granicy. Nasze służby udaremniły próbę siłowego przejścia do Polski niedaleko od Kuźnicy. Polska wzmacnia siły i środki. Na granicy służbę pełni już kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojska i policji.

Jak powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller, mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na granicy.

W tej chwili w bezpośredniej bliskości naszej granicy znajduje się 3-4 tysiące osób. Natomiast na terenie całej Białorusi co najmniej kilkanaście tysięcy osób jest gotowych do przekroczenia granicy z Polską. Jednocześnie nasze służby informują, że cały czas z krajów arabskich organizowane są transporty na teren Białorusi, co powoduje „zasilanie” liczby migrantów, którzy docelowo będą próbować przekroczyć polską granicę – wskazał Piotr Müller.

Rzecznik rządu poinformował, że o godz. 18.30 premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefami rządów Litwy i Łotwy ws. nielegalnej migracji.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, powiedział, że podczas narady z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy omawiano środki i kroki, jakie należy podjąć m.in. na arenie międzynarodowej.

– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Litwy oraz z prezydent Gruzji. Podejmie kolejne kontakty z sojusznikami z Unii Europejskiej czy NATO. Prezydent zdecydował o modyfikacji swoich planów na najbliższe dni. Dzisiaj miał się udać na Słowację, ale postanowił skrócić wizytę – poinformował Paweł Soloch.

Zaniepokojenie eskalacją działań na granicy polsko-białoruskiej wyraziło NATO i wezwało Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego.

Wykorzystywanie migrantów przez reżim Aleksandra Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne – podkreśliła Kwatera Główna NATO w Brukseli.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl