fot. pixabay.com

Prezydent A. Duda: Ukraina broni dziś Europy, w tym Niemiec

Ukraina broni dziś Polski i Europy, w tym Niemiec. Bez heroicznego oporu Ukrainy, Polsce i krajom bałtyckim groziłaby ekspansja rosyjskiej strefy wpływów – mówił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w wywiadzie dla niemieckiej prasy, że imperialne zapędy Rosji to nie tylko pomysły Władimira Putina, ale jest nimi przesiąknięta także duża część rosyjskiego społeczeństwa.

„Dziennikarze mówią tam o Rosji, która rozciąga się aż do polskiego Kalisza. Są to idee wielkorosyjskie, o podporządkowaniu sobie innych narodów. Dziś dzięki Ukrainie to niebezpieczeństwo jest opanowane, ale myślę, że niestety znów stanie się realne w przyszłości” – podkreślił Andrzej Duda, prezydent RP, w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Dlatego w obecnej sytuacji – jak mówił Andrzej Duda – najlepszym rozwiązaniem jest wzmocnienie własnego bezpieczeństwa. W tym kontekście prezydent wskazywał, że „Ukraina pokazuje, czego można dokonać, mając dobre uzbrojenie”.

Polska niedawno przekazała informacje, że planuje zakupić od Korei Południowej m.in. tysiąc czołgów i 48 samolotów. Prezydent Polski zapytany o to, czy zamówienie to „ma uzupełnić lukę, której nie wypełniły Niemcy w ramach wymiany tzw. Ringtausch”, odpowiedział, że widzi to inaczej.

„Polska dostarczyła na Ukrainę 260 poradzieckich czołgów T-72. Nie z magazynu, a bezpośrednio z zasobów wojska. Były to czołgi, które i tak należałoby wymienić na nowe. Od dawna planowaliśmy zakup nowych czołgów, a teraz musieliśmy to przyspieszyć. Zaistniała pilna potrzeba uzupełnienia braków. (…) Liczyliśmy na jakąkolwiek liczbę niemieckich czołgów Leopard, nawet nie tych najnowszych. Teraz zamówiliśmy używane amerykańskie czołgi Abrams, a Korea Południowa złożyła ofertę szybkiej dostawy swoich czołgów K2. Są lżejsze niż Leopard, ale nowoczesne” – wyjaśnił Andrzej Duda w wywiadzie dla  „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Odnosząc się do publicznego sporu przekazania niemieckich czołgów prezydent Polski mówił, że chce budować dobre stosunki polsko-niemieckie i stara się zrozumieć Niemców. Dodał, że ma wielki szacunek do Niemiec. Jeśli chodzi o politykę, „postrzegam siebie jako orędownika dobrych stosunków polsko-niemieckich w kraju” – zaznaczył Andrzej Duda. Wytknął jednak rządowi w Berlinie nieodpowiedzialną politykę uzależniania się od gazu z Rosji, mimo ostrzeżeń, jakie w sprawie Nord Stream 2 wysyłał rząd w Warszawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl