fot. PAP/EPA

Zagrożenie nuklearne

Sekretarz generalny ONZ ostrzega, że mamy dziś do czynienia z największym zagrożeniem nuklearnym od czasów zimnej wojny. Wpływa na to, obok postawy Iranu i Korei Północnej, także wojna Rosji przeciwko Ukrainie.

Rosja jest gotowa na wszystko, byle tylko zająć Ukrainę. Pokazuje to przykład Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Kompleks znajduje się na terenach zajętych przez agresora i jest przez niego bezwzględnie wykorzystywany.

– Istnieją wiarygodne doniesienia, że Rosja używa elektrowni jako tarczy nuklearnej. W tym sensie, że strzela do Ukraińców z okolic elektrowni. I oczywiście Ukraińcy nie mogą odpowiedzieć i nie zrobią tego, by nie doszło do strasznej katastrofy – zaznaczył Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Te słowa amerykańskiego sekretarza stanu padły po debacie w ONZ na temat nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Rosja w trakcie wojny groziła już jej użyciem. Straszyła Zachód drugim Czarnobylem, np. wtedy, gdy ostrzeliwała elektrownię atomową.

Światowi przywódcy poważnie traktują niebezpieczeństwo. Sekretarz generalny ONZ twierdzi, że mamy dziś do czynienia z największym zagrożeniem nuklearnym od czasów zimnej wojny.

– Chmury, które rozstąpiły się po zakończeniu zimnej wojny, znów się zbierają. Do tej pory mieliśmy wyjątkowe szczęście, ale szczęście to nie strategia – wyjaśnił Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Na całym świecie jest obecnie 13 tys. sztuk broni jądrowej. Sekretarz generalny ONZ uznał, że jej wyeliminowanie jest jedynym sposobem, by nigdy nie została użyta. Wśród regionów, które wymagają szczególnej uwagi, wymienił Bliski Wschód i Półwysep Koreański. Zachód obawia się, że po broń nuklearną sięgną Iran i Korea Północna. Teheran deklaruje gotowość powrotu do porozumienia nuklearnego. Nie zaakceptował jednak warunków nowej umowy.

– Dalsza ekspansja irańskiego programu nuklearnego jest dla nas wielkim zaniepokojeniem. Iran nie ma uzasadnienia dla wielu swoich działań nuklearnych – wskazała Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec.

Iran w oficjalnym przekazie twierdzi, że ma możliwość wyprodukowania bomby atomowej, ale nie zamierza tego zrobić. Dodaje, że podtrzymuje swoje zainteresowanie powrotem do rozmów na temat nowego porozumienia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl