fot. PAP/Alena Solomonova

MEN: W systemie edukacji mamy 180,1 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy przybyłych po wybuchu wojny

W polskich szkołach i przedszkolach jest 277,3 tys. dzieci i młodzieży ukraińskich, w tym 180,1, tys. przybyło z Ukrainy do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj – wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dane pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Pokazują stan na 21 lutego 2024 r.

Wynika z nich, że edukacją przedszkolną w Polsce objętych jest ok. 44,7 tys. dzieci ukraińskich, w tym 30,3 tys. to dzieci przybyłe z Ukrainy po 24 lutego 2022 r., czyli po wybuchu wojny. Blisko 29,7 tys. dzieci przybyłych z Ukrainy po wybuchu wojny chodzi do przedszkoli, 585 dzieci uczestniczy w zajęciach w punktach przedszkolnych, a dwoje w zespołach wychowania przedszkolnego.

W szkołach podstawowych w całej Polsce uczy się ok. 141,5 tys. uczniów ukraińskich. 110,5 tys. uczniów szkół podstawowych to dzieci i młodzież przybyła z Ukrainy po wybuchu wojny.

W szkołach ponadpodstawowych: liceach, technikach, szkołach branżowych I i II stopnia, w szkołach policealnych i w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy jest 90,4 tys. uczniów ukraińskich, w tym 38,9 tys. to uczniowie przybyli z Ukrainy po wybuch wojny.

W liceach ogólnokształcących uczy się 16 tys. uczniów ukraińskich, w tym 9,6 tys. to uczniowie przybyli po wybuchu wojny. 23,5 tys. uczniów ukraińskich uczy się w technikach, w tym 13,6 tys. to uczniowie przybyli po wybuchu wojny. W szkołach branżowych I stopnia uczy się 8,1 tys. uczniów ukraińskich, w tym 5,6 tys. przybyłych po wybuchu wojny. W szkołach branżowych II stopnia uczy się 109 uczniów ukraińskich, w tym 23 przybyło po wybuchu wojny. W szkołach policealnych jest 42,6 tys. uczniów ukraińskich, w tym 10 tys. przybyło po wybuchu wojny. 3 uczniów ukraińskich to uczniowie Bednarskiej Szkoły Realnej, w tym 2 przybyło po wybuchu wojny. 106 uczniów ukraińskich uczy się w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, w tym 74 przybyło po wybuchu wojny.

W ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia uczy się 194 uczniów ukraińskich, w tym 107 przybyło po wybuchu wojny, a w szkołach muzycznych II stopnia 72 uczniów ukraińskich, w tym 52 przybyło po wybuchu wojny. W ogólnokształcącej szkole baletowej jest 60 uczniów ukraińskich, w tym 52 przybyłych po wybuchu wojny. W liceum sztuk plastycznych jest 417 uczniów ukraińskich, w tym 232 przybyłych po wybuchu wojny. 7 uczniów z Ukrainy to uczniowie Poznańskiej Szkoły Chóralnej.

W lutym ub.r. Ministerstwo Edukacji i Nauki podawało, że w polskim systemie edukacji – w szkołach i przedszkolach jest 187,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, przybyłych po wybuchu wojny.

Dwa miesiące po ataku Rosji na Ukrainę, w kwietniu 2022 r., MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, przybyłych po inwazji.

Zgodnie z polskim prawem dzieci i młodzież z Ukrainy, tak jak inne dzieci cudzoziemskie, w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego.

Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły. Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego przez okres 24 miesięcy (zajęcia mogą być prowadzone także w grupach międzyszkolnych). Szkoła może także tworzyć tzw. oddziały przygotowawcze. Uczniowie z zagranicy mogą też korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl