Caritas przygotowuje wyprawki szkolne dla najuboższych dzieci

Po raz siódmy ruszyła ogólnopolska akcja promocyjna Caritas Polska: „Tornister pełen uśmiechów”. Dzięki niej uczniowie z najuboższych rodzin otrzymają plecaki wyposażone w szkolne wyprawki.

Akcja potrwa do 30 sierpnia. Dzieci z ubogich rodzin wesprzeć można poprzez wysłanie smsa pod hasłem „Tornister” na numer 72052 (2,46 zł z VAT) oraz wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Tornister”, z których dochód zostanie przeznaczony na zakup tornistrów.

– Caritas pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny poprzez zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin – podkreślił Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska. Dodał, że do tej pory organizacja przygotowała blisko 100 tys. wyprawek.

Kampania – jak informuje Kęska – realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych ośrodkach Caritas.

– Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas i rozdawane w kościołach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki przed początkiem roku szkolnego przekazane zostaną dzieciom – powiedział rzecznik Caritas.

Jak informuje GUS w raporcie z czerwca 2015 r., grupą najbardziej dotkniętą i zagrożoną biedą w Polsce są dzieci, a ponad jedna czwarta rodzin wielodzietnych z czworgiem lub więcej dzieci dotknięta jest biedą skrajną. Z badań wynika również, że wykształcenie jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko biedy i jej dziedziczenia.

Zakup wyprawki szkolnej, szczególnie dla rodzin wielodzietnych – zaznaczył rzecznik Caritas – jest dużym wyzwaniem.

– Koszt wyprawki szkolnej to kwota rzędu tysiąca złotych. Nigdy nie jest tak, że rodzic może sobie pozwolić na zakup wszystkiego, czego by się chciało dla swoich dzieci – powiedziała Małgorzata Pędowska, matka piątki dzieci.

Tegoroczną kampanię „Tornister pełen uśmiechów” po raz kolejny wspierają wydawcy edukacyjni z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson, Macmillan i LektorKlett za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazują swoje podręczniki dzieciom. Kampanię wspiera również firma BIC – producent artykułów biurowych, przekazując środki na zakup wyprawek szkolnych z prowadzonej przez siebie akcji „Bądź BIC bohaterem”.

Ważnym elementem kampanii – jak wskazywał Paweł Kęska – jest jej wielki finał, który w tym roku odbędzie się 30 sierpnia w Przemyślu. 8 tysięcy dzieci, które przyjdą na przemyski rynek otrzyma „Tornistry pełne uśmiechów”.

Wśród przekazanych im wyprawek znajdą się m.in. te, specjalnie przygotowane przez nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Celestino Migliore, przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, dziennikarza TVP Krzysztofa Ziemca, Anitę Lipnicką, organizatorów Światowych Dni Młodzieży, wydawców edukacyjnych oraz redakcje: TVP INFO, Gościa Niedzielnego, Niedzieli i portalu www.deon.pl. W trakcie pikniku odbędą się koncerty Anity Lipnickiej i Magdy Anioł.

Więcej informacji na temat akcji uzyskać można na stornie internetowej www.tornisterpelenusmiechow.com.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl