Resort edukacji doda „Boże Narodzenie” do darmowego podręcznika

Pod naporem społecznym  ministerstwo edukacji zdecydowało, że w darmowym podręczniku we fragmentach dotyczących Świąt zostaną użyte  określenia „Boże Narodzenie” i „Wigilia”. O sprawie poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

MEN ustami rzecznika przyznaje, że Boże Narodzenie jest na stałe zapisane w kulturze polskiej, dlatego jego nazwa została dopisana do podręcznika.

Protest w tej sprawie zorganizował Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej ORDO IURIS. Dr Joanna Banasiuk z Centrum Prawnego ORDO IURIS podkreśliła, że deklaracja zawarta w preambule do konstytucji wyraźnie wskazuje, iż ustawa zasadnicza została uchwalona w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem i wyraża wdzięczność pokoleniom Polaków za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie narodu.

– Nie budzi wątpliwości twierdzenie, że chrześcijańska tożsamość kultury polskiej – poświadczona konstytucyjnie – powinna znaleźć odbicie w treści podręcznika, a sama aksjologia konstytucji musi zostać uznana przez ministerstwo jako wiążąca przy kształtowaniu treści programowych przekazywanych w ramach powszechnego systemu oświaty. Brak jednoznacznego wskazania na religijną tożsamość świąt Bożego Narodzenia budzi konsternację i szereg wątpliwości. Dlatego już ponad 47 tysięcy obywateli podpisało się pod petycją przygotowaną przez instytut ORDO IURIS – mówiła dr Joanna Banasiuk.

Jeszcze przez 5 dni MEN czeka na uwagi do drugiej części darmowego podręcznika. Można je kierować pod adres www.naszelementarz.men.gov.pl

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl