fot. PAP

Kolejne nieprawidłowości dot. organizacji ZIO Kraków 2022

Według Izby Ministerstwo Sportu niezgodnie z prawem wybrało podmiot, który miał wesprzeć Kraków w staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

O sprawie napisał jeden z portali. Izba wskazała, że resort ogłaszając konkurs nie określił terminu składania ofert, oraz terminu ich wyboru przez zamawiającego. Konkurs wygrało stowarzyszenie Komitet Konkursowy Kraków 2022, zarejestrowane po terminie ogłoszenia konkursu. Wpłynęła tylko jedna oferta.

Otrzymał on 2,5 mln zł, a wydał prawie 2 mln zł. Sama kampania reklamowa kosztowała ponad milion złotych a prace ekspertów 200 tys. zł. Komitet otrzymał bezzwrotną opłatę aplikacyjną. Jak podliczyła Naczelna Izba Kontroli, za samą wygraną zgarnął ponad 350 tys. zł. Dane podał jeden z portali.

Europoseł Andrzej Duda z Krakowa, podkreślił, że to jawna grabież pieniędzy Polaków. Od początku inicjatywa ZIO nie spotkała się z przychylnością mieszkańców Krakowa.

– Raport NIK i wszystkie informacje, które wychodzą na światło dzienne tylko potwierdzają, że jest to po prostu rozdawnictwo pieniędzy publicznych pomiędzy krewnych i znajomych. Platforma już zatraciła w tym zakresie wszelkie skrupuły. To jest po prostu rozdrapywanie publicznych pieniędzy. Mieliśmy już kilka takich przykładów w Małopolsce. Wcześniej została ujawniona słynna afera ze spółką Małopolskiej Sieci Szerokopasmowe, gdzie także zarząd województwa na czele z marszałkiem Sową z PO i z dodatkiem PSL-u, swoim kolegom sprzedał spółkę i stąd również jest ogromny opór mieszkańców Krakowa i dużej części Małopolski wobec planu olimpiadowego – powiedział europoseł Andrzej Duda.

W majowym referendum mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się przeciwko igrzyskom w Krakowie.

RIRM

drukuj