Kraków: modlitwa w intencji Światowych Dni Młodzieży

W krakowskim kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Krakowie, sprawowana będzie Msza św. w intencji Światowych Dni Młodzieży.

31. spotkanie Papieża z młodymi ludźmi z całego świata będzie miało miejsce od 25 lipca do 1 sierpnia 2016 roku.

Jak mówi proboszcz parafii Świętego Krzyża, ksiądz Paweł Kubani, modlitwa w intencji tej inicjatywy trwa już od 2011 roku.

– Modliliśmy się każdego szesnastego po Madrycie, przed Rio de Janeiro i teraz przed Krakowem. Od pierwszej niedzieli Adwentu ruszył ”Cz@t ze Słowem!” – jest to ogólnopolski program przygotowujący młodzież do Światowych Dni Młodzieży. Działa już Komitet Organizacyjny, który w Krakowie rozpoczął pierwsze prace – podkreśla ks. Paweł Kubani.

Pierwszy raz młodzi ludzie ze wszystkich kontynentów spotkali się z papieżem 11 kwietnia 1987 roku w Buenos Aires. Obchody, którym przewodniczył Jan Paweł II, zgromadziły dziewięćset tysięcy wiernych. Papież Polak mówił wtedy: „Nie ma nic poza Chrystusem”.

Ksiądz Paweł Kubani podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży są widocznym znakiem żywej wiary młodego Kościoła wobec stale nasilających się ataków na religię katolicką.

– Światowe Dni Młodzieży zawsze są znakiem pewnej mobilizacji młodych ludzi. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że gdzie przeżywa się pewien kryzys, trudności – tam zwołuje się młodzież. To rzeczywiście w kolejnych edycjach ŚDM było bardzo widoczne jak np. w Madrycie, kiedy szła wielka laicyzacja i walka z Kościołem. Papież wtedy zwołał młodzież do Madrytu. Tak samo było w Rio de Janeiro, kiedy tamtejszy Kościół widział, że jest taki atak nie tylko na Kościół, ale na sprawy związane z moralnością, życiem młodych ludzi – papież wtedy również zwołał młodych ludzi, żeby przemienić ten klimat i tamte środowisko – akcentuje ksiądz Paweł Kubani.

Przypomnijmy, że to już drugie Światowe Dni Młodzieży, które odbywają się w naszym kraju. Pierwsze spotkanie w Polsce miało miejsce w Częstochowie w 1991 roku.

RIRM

 

drukuj