Egipcjanie poparli nową konstytucję

W dwudniowym referendum Egipcjanie zdecydowanie poparli nową konstytucję – oświadczyło w nocy z środy na czwartek egipskie MSW. Taki wynik głosowania może otworzyć drogę do wyborów prezydenckich popularnemu dowódcy armii, generałowi Abd el-Fatahowi Saidowi es-Sisiemu. 

W oświadczeniu, które przekazały egipskie media, MSW podało, powołując się na wstępne dane, że frekwencja przekroczyła 55 procent, a poparcie dla nowej konstytucji prawdopodobnie przekroczyło nawet 95 proc.

Przeciwko referendum protestowali zwolennicy obalonego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego. Według MSW, we wtorek w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło dziewięć osób. W ciągu dwóch dni aresztowano ponad 440 islamistów, którzy próbowali zakłócić przebieg głosowania.

Referendum było pierwszym głosowaniem od odsunięcia od władzy przez armię Mursiego w lipcu 2013 roku po masowych protestach przeciwko jego rządom. Według komentatorów, wynik referendum będzie miernikiem popularności władz wojskowych.

Projekt konstytucji nie zawiera zapisów o charakterze islamistycznym, zatwierdzonych w referendum w 2012 r. za rządów Mursiego, zakazuje działalności partii zakładanych „z pobudek religijnych” oraz zwiększa i tak już znaczną autonomię sił zbrojnych.

TV Trwam News

drukuj