Izrael bombarduje Strefę Gazy

Od poniedziałku izraelskie lotnictwo przeprowadziło w sumie 550 nalotów na cele w Strefie Gazy. Zginęło 43 Palestyńczyków, w tym co najmniej 15 kobiet i dzieci. Rannych zostało ponad 370 osób.

Konflikt izraelsko-palestyński zaognił się po bestialskim zamordowaniu młodego Palestyńczyka. Była to zemsta za zamordowanie 3 nastoletnich Żydów, o co władze Izraela oskarżają Hamas. Dwa dni temu Hamas wystrzelił kilkadziesiąt pocisków w stronę Izraela. Wojsko izraelskie odpowiedziało operacją lotniczą. Wysoki rangą przedstawiciel Izraela oświadczył anonimowo, że wojsko „przygotowuje serię opcji, w tym inwazję lub ofensywę lądową” w Strefie Gazy. Dziś rano izraelskie lotnictwo zaatakowało 130 celów. Według izraelskiego radia na Tel Awiw i okolice odpalonych zostało co najmniej 5 rakiet i wszystkie zostały zestrzelone. Rzecznik premiera Izraela informuje, że rząd polecił rozmieszczenie sił wojskowych wzdłuż granicy z Gazą, aby być gotowym na każdą ewentualność.

– Mamy do wyboru wiele opcji. Naszym nadrzędnym celem jest ochrona ludzi w Izraelu i wstrzymanie wystrzeliwania rakiet z Gazy przeciwko naszym obywatelom – powiedział Mark Regev, rzecznik premiera Izraela.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas stwierdził, że ,,to co się dzieje w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie to nie jest wojna między dwiema armiami”.

Palestyńczycy są nieuzbrojonymi ludźmi, którzy żyją pod okupacją. Czas, by społeczność międzynarodowa, a zwłaszcza Rada Bezpieczeństwa, wypełniły swój obowiązek, by zapewnić międzynarodową ochronę naszych obywateli. Ta masakra przeciwko nam nie ustała w ciągu wszystkich lat okupacji – powiedział Mahmud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza podróże do Strefy Gazy, na terytoria południowego Izraela położone w odległości do 40 km od Strefy Gazy. Odradza się podróżowania do Jerozolimy Wschodniej oraz w rejon przejść granicznych pomiędzy Izraelem oraz Zachodnim Brzegiem Jordanu, a także większych miast na Zachodnim Brzegu Jordanu.

 

TV Trwam News

 

 

drukuj