Krwawe starcia w Egipcie

Dwadzieścia dwie osoby poniosły śmierć w wyniku starć kibiców piłkarskich z policją oraz paniki przed stadionem w Kairze – poinformowała egipska prokuratura i ogłosiła wszczęcie oficjalnego śledztwa. Rząd zdecydował o zawieszeniu rozgrywek ligowych.

Według jednego z urzędników, zamieszki wywołali kibice stołecznego zespołu Zamalek, którzy próbowali wedrzeć się na Air Defense Stadium bez biletów. Kilka osób miało zginąć w wyniku paniki, a inne w efekcie walk z policją.

Z kolei grupa najbardziej zagorzałych fanów tego klubu, zrzeszona w stowarzyszeniu „Biali Rycerze”, na oficjalnym profilu na portalu społecznościowym winą za tragiczne zdarzenia obarczyła policję i służby porządkowe, które miały otworzyć tylko jedno wejście na obiekt. Po jakimś czasie opublikowała nazwiska 22 osób, które miały zginąć, ale nie wiadomo, czy ta lista jest prawdziwa.

Zdaniem świadków, do których dotarł dziennikarz agencji AP, powodem paniki i awantur było m.in. użycie przez policję gazu łzawiącego. Władze miały zdecydować, że na stadion, którego trybuny mogą pomieścić 30 tys. ludzi, miało zostać wpuszczonych tylko 10 tys.

Mimo tragicznych wydarzeń spotkanie między stołecznymi drużynami Zamalek i Enppi odbyło się zgodnie z planem i zakończyło remisem 1:1.

Wieczorem w Kairze odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu, na którym zapadła decyzja o zawieszeniu na czas nieokreślony rozgrywek ligowych.

„Wstrzymujemy rywalizację o mistrzostwo kraju ze skutkiem natychmiastowym” – poinformował premier Ibrahim Mahlab.

To nie pierwsza tego typu tragedia w Egipcie, m.in. 1 lutego 2012 roku wskutek zamieszek, jakie wybuchły po meczu ligowym w Port Saidzie, zginęły 74 osoby, a około tysiąca zostało rannych.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl