fot. PAP/EPA

Irak: wojsko niebawem rozpocznie lądową ofensywę przeciw IS

Wojsko irackie „w nadchodzących tygodniach” podejmie, przy wsparciu dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, lądową ofensywę przeciw dżihadystom z organizacji Państwo Islamskie (IS) – poinformował w niedzielę amerykański koordynator działań koalicji.

„W nadchodzących tygodniach siły irackie rozpoczną kampanię lądową w celu odzyskania (kontrolowanych przez IS) obszarów w Iraku, a koalicja wesprze je w tej operacji znaczną siłą ognia” – oświadczył emerytowany generał wojsk USA John Allen podczas wizyty w Ammanie. Jego wypowiedź przekazała oficjalna jordańska agencja prasowa Petra.

IS to radykalna sunnicka organizacja zbrojna, która od połowy ubiegłego roku zdobyła kontrolę nad dużymi obszarami w Syrii i Iraku.

W ostatnich tygodniach kurdyjskie oddziały całkowicie wyparły bojowników IS z Kobane w północnej Syrii, tuż przy granicy z Turcją, oraz odzyskały kontrolę nad ponad setką wsi i osiedli leżących w pobliżu tego kurdyjskiego miasta. Obrona miasta stała się symbolem oporu przeciwko ofensywie dżihadystów w Syrii i Iraku.

Od września ub.r. koalicja międzynarodowa pod wodzą USA atakuje z powietrza cele IS w Syrii, a nawet dłużej w Iraku.

PAP

drukuj