fot. flickr.com

Francja: Władze chcą sprowadzić do kraju dzieci francuskich dżihadystów

Władze Francji chcą sprowadzić do kraju dzieci francuskich dżihadystów schwytanych przez siły kurdyjskie na północnym wschodzie Syrii. Pierwsze dzieci mają zostać sprowadzone pod koniec tego roku.

Zgodę na powrót dziecka do kraju będzie musiała wyrazić jego matka. Obecnie w Syrii przebywa około 60 Francuzek, w tym 40 matek, a wraz z nimi blisko 150 dzieci, z których zdecydowana większość ma mniej niż sześć lat. Część z nich żyje na kontrolowanych przez Kurdów obszarach na północnym wschodzie Syrii.

Zdaniem francuskich władz powrót dzieci do kraju ma ochronić je przed radykalizacją. Wiele z nich ma za sobą traumatyczne przeżycia wynikające z samego przebywania na terytoriach objętych wojną. Islamiści nie wahają się przed powierzaniem dzieciom nie tylko zadań bojowych, ale też np. szpiegowskich.

W grudniu 2017 roku władze Francji sprowadziły do kraju troje dzieci Francuzki, która kilka miesięcy wcześniej została skazana przez sąd w Iraku na dożywocie za przynależność do ekstremistycznej organizacji Państwo Islamskie. Najmłodsze dziecko pozostało z matką.

TV Trwam News/RIRM

drukuj