fot. flickr.com

Francuskie MSZ: próba otrucia A. Nawalnego to zbrodnia. Paryż gotów jest udzielić mu pomocy

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało we wtorek komunikat, w którym wzywa władze Rosji do wyjaśnienia sprawy Aleksieja Nawalnego, nazywa próbę otrucia opozycjonisty zbrodnią i deklaruje gotowość do udzielenia mu pomocy.

„Francja wyraża głębokie zaniepokojenie tym zbrodniczym aktem, wymierzonym w niezwykle ważnego uczestnika życia politycznego Rosji” – napisano w oświadczeniu.

„Rosyjskie władze powinny przeprowadzić szybkie i przejrzyste dochodzenie, aby ustalić okoliczności tego czynu (…). Osoby za niego odpowiedzialne muszą zostać zidentyfikowane i postawione przed sądem” – głosi komunikat resortu.

MSZ podkreśla, że Francja gotowa jest wesprzeć opozycjonistę i jego rodzinę „w tej trudnej sytuacji”.

W czwartek, podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że Paryż gotów jest udzielić Aleksiejowi Nawalnemu „wszelkiej koniecznej pomocy”, włącznie z azylem.

Aleksiej Nawalny, który trafił do berlińskiego szpitala Charite, jest – w ocenie tamtejszych lekarzy – w stanie ciężkim, ale stabilnym.

Na prośbę rodziny został on w nocy z piątku na sobotę przetransportowany lotniczym ambulansem z Omska do Berlina. Aktywista Jaka Bizilj, którego fundacja Cinema for Peace zorganizowała transport, powiedział w sobotę, że stan Nawalnego jest bardzo niepokojący.

Aleksiej Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, został hospitalizowany w czwartek w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował przymusowo w Omsku. Opozycjonista jest w śpiączce. Jego współpracownicy uważają, że próbowano go otruć. [czytaj więcej]

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl