fot. PAP/EPA

Soczi: M. Pompeo spotkał się z W. Putinem oraz szefem rosyjskiego MSZ

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Soczi. Wcześniej spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Tłem wizyty amerykańskiego dyplomaty w Rosji jest napięta sytuacja międzynarodowa. Trwa konflikt handlowy Stanów Zjednoczonych z Chinami, Amerykanie zaostrzają sankcje wobec Iranu, Korea Północna wznowiła próby z broni rakietowej, wojna hybrydowa z Ukrainą i kryzys w Wenezueli. We wszystkie te punkty zapalne zaangażowana jest Rosja.

Czas, aby zacząć budować nową, bardziej odpowiedzialną i konstruktywną matrycę postrzegania się wzajemnie. Jesteśmy do tego gotowi – oczywiście, jeśli nasi partnerzy amerykańscy też przejawiają wzajemne zainteresowanie – wskazał Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji.

Sekretarz stanu USA  Mike Pompeo powiedział, że składa wizytę w Rosji, ponieważ ,,prezydent Donald Trump jest zaangażowany na rzecz poprawy” stosunków.

Są między nami różnice; każdy kraj będzie bronił swoich interesów.  Jednak nie musi być tak, że będziemy przeciwnikami we wszystkich kwestiach. USA i Rosja mogą znaleźć punkty, w których mają zestaw zbieżnych interesów, i mogą nadal budować silne relacje przynajmniej w tych konkretnych kwestiach – podkreślił Mike Pompeo.

Jako sfery, gdzie Waszyngton i Moskwa mogą znaleźć wspólny grunt amerykański dyplomata, wymienił walkę z terroryzmem i rozprzestrzenianiem broni jądrowej.

Po rozmowach dwustronnych w Soczi szefowie dyplomacji spotkali się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jednak jak podał doradca Kremla, spotkanie nie przyniosło przełomu.  Rozmowy ministrów w Soczi odbywały się dzień po tym, jak Donald Trump poinformował o planach spotkania z Władimirem  Putinem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w japońskiej Osace.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl