fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. E. Rafalska: Obok wolności i suwerenności, największym dobrem narodowym jest polski dom

Współczesne rodziny więcej oszczędzają na przyszłość dzieci, inwestują w ich edukację i nie boją się wyzwań – powiedziała PAP Elżbieta Rafalska, szef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obok wolności i suwerenności, największym naszym dobrem narodowym jest polski dom – podkreśliła minister.

W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin i z tej okazji minister Elżbieta Rafalska złożyła życzenia wszystkim rodzinom.

,,Życzę rodzinom wzmacniania więzi, wzajemnego szacunku, trwałości, miłości, radości z pociech, mniej problemów, choć tych uniknąć jest trudno” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Podkreśliła, że ,,obok wolności i suwerenności, największym dobrem narodowym jest polski dom, wzniesiony na trwałym małżeństwie”.

,,Rodzina jest dla nas wszystkich najważniejsza. Badania wskakują na niezwykłą i wyjątkową rodzinność Polaków. Chcielibyśmy, żeby to zostało na wiele lat, żebyśmy się żadnym modom nie dali ponieść i tego podejścia nie zmieniali” – mówiła minister.

Zaznaczyła, że rząd prowadzi kompleksową politykę wspierania rodzin i szanuje ich autonomię. Wymieniła wprowadzone w ostatnich latach programy, takie jak Rodzina 500 plus, Dobry Start, Maluch plus, Senior plus, czy wprowadzony od 1 marca program Mama 4 plus.

,,Wiele mitów dotyczących tych programów zostało obalonych nie przez ministrów, nie przez rząd, ale właśnie przez polskie rodziny. Chodzi m.in. o zarzut dotyczący dezaktywizacji zawodowej, czy marnotrawienia środków. Rodziny umiejętnie wydają pieniądze z programów. Jestem z nich bardzo dumna” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Przypomniała także o Karcie Dużej Rodziny i zmianach, które obowiązują od 1 stycznia, kiedy to rozszerzono krąg osób uprawnionych do zniżek. Od nowego roku o przyznanie KRD mogą ubiegać się również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

,,Rodziną wielodzietną nie przestajemy być jak dzieci kończą 18 lat, pozostajemy nią na całe życie” – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Jak podała rodziny wielodzietne przestały być stygmatyzowane.

,,Rodzina wielodzietna stała się przedmiotem zazdrości nie tylko dlatego, że ma zwielokrotnione świadczenie „500 plus”, tylko, że to jest rodzina odważna, która cieszy się z rodzicielstwa, radzi sobie z tym rodzicielstwem i nie boi się wyzwań” – wskazała minister.

Przyznała, że każda rodzina wyznacza swoje indywidulane wyzwania, a zadaniem rządzących jest ,,obudowywanie dzisiejszych programów rodzinnych rozwiązaniami o charakterze wszechstronnym”.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że w 2015 r. środki na wsparcie rodzin stanowiły 1,78 proc. PKB, by w 2017 r. osiągnąć 3,11 proc. Natomiast objęcie wszystkich dzieci świadczeniami z programu Rodzina 500 plus spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa na rzecz rodzin do poziomu ok. 4 proc. PKB w 2020 r

Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że współczesne rodziny nie są roszczeniowe, tylko żyją z pracy, a świadczenia społeczne mają je wzmacniać.

,,Rosną wynagrodzenia, jest dobra sytuacja gospodarcza. Rodziny więcej oszczędzają na przyszłość dzieci, inwestują w ich edukacje, wydają na organizacje czasu wolnego, na wakacje. Poprawia się dobrostan polskich dzieci, a więc rośnie nam lepiej przygotowane do dorosłości pokolenie Polaków” – oceniła minister rodziny.

PAP/RIRM

drukuj