Minister Rafalska wsparła kandydata PiS na prezydenta Jeleniej Góry – senatora Krzysztofa Mroza

W programie senatora Krzysztofa Mroza, kandydata na prezydenta Jeleniej Góry są trzy kluczowe słowa – inwestycje, innowacyjność i infrastruktura. Ale nie ma rozwoju bez usług społecznych i w jego programie te usługi się znajdują – mówiła we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Minister udzieliła poparcia senatorowi PiS Krzysztofowi Mrozowi, który w drugiej turze wyborów na prezydenta Jeleniej Góry zmierzy się z obecnym wiceprezydentem tego miasta, kandydatem Koalicji Obywatelskiej Jerzym Łużniakiem. Mróz w pierwszej turze uzyskał 23,5 proc. poparcia, a Łużniak 45,5 proc.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że w programie senatora Mroza są trzy kluczowe słowa – inwestycje, innowacyjność i infrastruktura.

„Ale nie ma rozwoju bez usług społecznych i w jego programie te usługi się znajdują” – powiedziała minister.

Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że rząd PiS „od samego początku znacząco zwiększył nakłady na politykę rodzinną”.

„Te nakłady wzrosły o 75 proc. i dziś to jest ponad 3,1 proc. PKB. To się przełożyło na to, co się znalazło w kieszeniach jeleniogórskich rodzin” – powiedziała minister.

Dodała, że dzięki programom społecznym do Jeleniej Góry przyjeżdża też więcej rodzin w celach turystycznych.

„Rodziny te mogą wydać pieniądze, których wcześniej nie miały” – wyjaśniła.

Minister mówiła też o polityce senioralnej. Podkreśliła, że samorządy dzięki współpracy z rządem mogą otrzymać środki na budowę domów dla seniorów oraz dotacje dla osób, które korzystają z pomocy senioralnej.

„Mamy też pilotażowy program opieki 75 plus. Ten program się zmienia i dziś jest propozycja dla osób, które są samotne, mają 75 lat i chcą pozostać w swoim miejscu zamieszkania. Można z naszego programu otrzymać 50 proc. finansowych kosztów dla opiekunek takich osób” – mówiła minister.

Dodała, że w 2019 r. ten program obejmie nie tylko osoby samotne, ale również starsze małżeństwa.

Elżbieta Rafalska mówiła też o dofinansowaniu i budowie nowych żłobków.

„W przyszłorocznej edycji programu, samorząd, który nie ma ani jednego żłobka samorządowego, otrzyma na utworzenie jednego miejsca żłobkowego kwotę o 50 proc. wyższą niż w tegorocznej edycji. A więc nie 20 tys. zł, ale 30 tys. zł. To łącznie może być do 3 mln zł” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Zdaniem minister, polityka społeczna prowadzona przez rząd PiS jest oceniana jako najskuteczniejsza z takich polityk w krajach UE.

„Chcemy był standard życia zmieniał się we wszystkich miejscowościach w Polsce. Warunkiem korzystania z tego jest współpraca, dobre przygotowanie wniosków, zagwarantowanie wkładu własnego. Rząd nie chce zastępować samorządów w ich zadaniach własnych. Chce tylko czasami inspirować do intensywnej polityki w niektórych obszarach i póki co to nam się udaje” – powiedziała minister.

Krzysztof Mróz podkreślił, że program PiS łączy dwie cechy – konserwatyzm światopoglądowy oraz elementy socjalne. Kandydat mówił, że jednym z kluczowych elementów jego programu jest budowa nowych przedszkoli.

„Deklaruję, że każde dziecko w Jeleniej Górze będzie miało miejsce w publicznym przedszkolu” – mówił.

Powiedział też, że chce się zająć polityką senioralną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl