A. Macierewicz: Wizyta Rexa Tillersona to wielki sukces Polski i PiS

Wizyta Rexa Tillersona to wielki sukces Polski i PiS, szczególnie spotkanie z prezesem Kaczyńskim – napisał na Twitterze były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Prezes PiS po sobotnim spotkaniu powiedział, że rozmowa dotyczyła m.in. kwestii współpracy militarnej oraz „szeroko rozumianego bezpieczeństwa w tej części Europy”, a także współpracy w sprawach gospodarczych, w tym zakupu przez Polskę od USA broni.

Były szef MON w swoim wpisie zwrócił uwagę właśnie na stosunki militarne i bezpieczeństwo w relacjach USA i Polski.

„Mam nadzieję, że trwające rozmowy grup eksperckich obu stron wkrótce doprowadzą do stałych baz USA w Polsce” – doprecyzował swoje oczekiwania po wizycie sekretarza stanu USA.

Rex Tillerson wyjaśnił w sobotę stronie polskiej, że polskie wymagania dotyczące amerykańskiego sprzętu „rzutują na pewne procedury jego produkcji, a w związku z tym i koszty”.

„Oferta jest sprecyzowana, rozmowy wśród ekspertów są toczone. Liczę – i jest to potrzebne dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa – że te kontrakty niedługo zostaną zrealizowane i podpisane” – oświadczył po rozmowach minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

PAP/RIRM

drukuj