Gdańsk: radni PiS chcą nadać Krzysztofowi Wyszkowskiemu honorowe obywatelstwo miasta

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą nadać Krzysztofowi Wyszkowskiemu honorowe obywatelstwo miasta Gdańska. Wniosek o uhonorowanie współzałożyciela Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i działacza ,,Solidarności” wpłynął wczoraj do gdańskiej Rady Miasta.

69-letni Krzysztof Wyszkowski – jak podkreślają radni PiS – jest ,,jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce i zalicza się do jej prekursorów”. Wyszkowski aktywnie uczestniczył też w historycznym  strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Obecnie Krzysztof Wyszkowski jest jednak mocno marginalizowany przez władze Gdańska, gdzie większość ma Platforma Obywatelska – wskazuje gdańska radna PiS Anna Kołakowska.

Krzysztof Wyszkowski jest to bohater, któremu Pawłowi Adamowiczowi i radnym PO byłoby niezmiernie trudno dorównać. Jeżeli nie będziemy pamiętali o takich ludziach, którzy rzeczywiście przywrócili nam wolność i godność, to sami zapomnimy o tym, czym ta godność jest. Stąd nasza inicjatywa, aby uhonorować Pana Krzysztofa Wyszkowskiego takim wyróżnieniem, żeby został honorowym obywatelem Gdańska. Żeby nikomu się już nie udało wytrzeć z pamięci wkładu, jaki on i ludzie Wolnych Związków Zawodowych, jak Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda, wnieśli w historię nie tylko Gdańska – mówi Anna Kołakowska.

Krzysztof  Wyszkowski swoją działalność opozycyjną rozpoczął w latach 70. Reżimowi komunistycznemu mieli odwagę przeciwstawiać się wtedy tylko nieliczni. W czerwcu ub.r. Sejm powołał go na członka Kolegium IPN.

Gdańscy radni PiS chcą, aby wniosek ws. honorowego obywatelstwa dla Krzysztofa Wyszkowskiego był poddany głosowaniu podczas sesji Rady Miasta 31 sierpnia. Wówczas przypada 37. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl