PiS i Kukiz’15 krytykują decyzję KE ws. gazociągu OPAL

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz‘15 krytykują decyzję Komisji Europejskiej, która zezwoliła rosyjskiemu Gazpromowi na większe wykorzystywanie gazociągu OPAL. Stanowi on lądową odnogę Nord Streamu.

Zgodnie z decyzją Brukselskich urzędników Rosja będzie mogła wykorzystać 80 proc. przepustowości OPAL-u. Obecnie było to 50 proc. W ocenie komisji poprawi to konkurencyjność rynku.

Poseł PiS-u Jacek Sasin uważa, że tego typu decyzje spowodują jeszcze większy monopol rosyjskiego gazu na rynku europejskim. Dodatkowo Rosja chce zbudować kolejne dwie nitki gazociągu na dnie Bałtyku.

-­ Ta inwestycja niestety powoduje, że Rosja uzyska większe możliwości wywierania nacisku na państwa leżące bezpośrednio w jej sąsiedztwie. Niestety – jak widać – Komisja Europejska pozostaje głucha na nasze argumenty. To powoduje, że będziemy musieli jeszcze bardziej tę kwestię w instytucjach europejskich podnosić, a z drugiej strony, szukać dla Polski innych źródeł dostawy surowców energetycznych. To robimy skutecznie, bo temu służy chociażby otwarty niedawno gazoport. Musimy wyciągać wnioski z tych decyzji ­- wskazuje Jacek Sasin.

Poseł Grzegorz Długi z Kukiz’15 zwraca uwagę, że Komisja Europejska podjęła decyzję, która bezpośrednio uderza w Polskę i Ukrainę.

– Gazociąg Jamalski, który przebiega przez terytorium Polski, traci na znaczeniu. W teorii można go wyłączyć. Będzie można przesyłać Nord Streamem, a następnie OPAL-em tam, gdzie trzeba. Również to uderza w interesy Ukrainy – poprzez ukraińskie terytorium nie trzeba będzie transportować gazu. W ten sposób, jeżeli będzie decyzja o zablokowaniu gazu do Polski, to ona nie będzie dotyczyła Niemiec, Francji, Luksemburga itd. Mamy więc to, czego się najbardziej obawialiśmy. Decyzja Komisji Europejskiej jest niezrozumiała, jest niemądra – ocenia poseł Kukiz’15.

Decyzja KE dotycząca OPAL-u będzie obowiązywała do 2033 r. Możliwości przesyłowe gazociągu wynoszą 36,5 mld metrów sześciennych rocznie. Dla porównania, przez biegnący przez Polskę gazociąg jamalski rocznie przepływa ok. 33 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

RIRM

drukuj