Prace nad projektami PiS zakazującymi in vitro kontynuowane

Sejmowa komisja ustawodawcza uznała za dopuszczalne dwa projekty Klubu Parlamentarnego PiS zakazujące stosowania metody in vitro. Oznacza to, że prace nad nimi będą kontynuowane. Projekty zakazujące in vitro złożyli posłowie: Bolesław Piecha i Jan Dziedziczak.

Projekty te były oceniane pod względem prawnym i zgodności z przepisami UE – poinformował poseł Wojciech Szarama. Zastępca przewodniczącego sejmowej komisji ustawodawczej wyjaśnił, że było to związane z opinią niektórych prawników, którzy metodę in vitro chcieli traktować w sposób indywidualny.

– Autorzy tych ustaw, przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości: pan poseł Piecha i pan poseł Dziedziczak z kolei wykazywali, że nie można mówić o jakiejś swobodzie, o zabiegach tylko medycznych ,,gdyż są to sprawy zupełnie podstawowe, są to sprawy godności człowieka, gdyż ten embrion już należy uważać właśnie za początek istnienia człowieka. Nie może on być traktowany jako obiekt jakiegoś doświadczenia medycznego. Nie powinien być w ogóle traktowany bez szacunku, tak jak się to dzieje w stosunku do człowieka – powiedział poseł Szarama.

Podczas głosowania posłowie PO opowiedzieli się za odrzuceniem projektów zakazujących stosowania metody in vitro. Jednak nie uzyskali oni regulaminowej większości 3/5 głosów, co spowodowało, że projekty przeszły i będą dalej procedowane.

– Dzięki głosom Prawa i Sprawiedliwości projekt udało się utrzymać i teraz od marszałek Sejmu będzie zależało kiedy właściwa już komisja, więc najprawdopodobniej komisja zdrowia, komisja polityki społecznej zaczną merytorycznie rozpatrywać oba te projekty. One są bardzo podobne do siebie, można powiedzieć, że nie ma tutaj żadnych zasadniczych różnic. Obydwa mają za cel ochronę życia od samego poczęcia i tutaj oba projekty są zgodne. Należy się spodziewać, że wtedy kiedy projekty znajdą się w merytorycznej komisji nastąpi ich połączenie –powiedział poseł Szarama.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl