PiS i „S” zaapelują do prezydenta ws. rozszerzenia referendum

Jutro Prawo i Sprawiedliwość oraz „Solidarność” zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby wrześniowe referendum rozszerzyć o kolejne trzy pytania – zapowiedziała wiceprezes PiS-u Beata Szydło.

Kandydatka PiS-u na premiera spotkała się dziś z szefem „Solidarności” Piotrem Dudą. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby Polacy mogli się wypowiedzieć w sprawie wieku emerytalnego, posłania sześciolatków do szkoły czy prywatyzacji lasów.

– Jestem dzisiaj tutaj, u pana przewodniczącego, ponieważ pan przewodniczący jest nie tylko szefem związku zawodowego „Solidarność”, ale był też pełnomocnikiem Komitetu Referendalnego w referendum, które miało dotyczyć obniżenia wieku emerytalnego, czyli powrotu do wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Bardzo się cieszę i jednocześnie dziękuję za to dzisiejsze spotkanie. Dziękuję również, że pan przewodniczący zgodził się i wspólnie podpiszemy wniosek do prezydenta Komorowskiego. Ten wniosek jutro zostanie złożony – mówiła Beata Szydło.

Pod wnioskami referendalnymi w tych sprawach zebrano w sumie 5 mln podpisów. Projekty, głosami koalicji rządowej PO-PSL zostały jednak odrzucone i trafiły do kosza.

Piotr Duda liczy, że ustępujący prezydent Bronisław Komorowski wyjdzie z inicjatywą referendalną dotyczącą trzech kwestii.

– Mam nadzieję, że chociaż na zakończenie swej kadencji, pan prezydent Komorowski postąpi tak, jak powinien postąpić 3 lata temu: samemu wyjść z inicjatywą referendum w sprawie wieku emerytalnego, sześciolatków i prywatyzacji Lasów Państwowych, skoro nie zrobiła tego jego rodzima partia, jaką jest Platforma Obywatelska – podkreślił prezydent elekt.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego, w referendum 6 września Polacy będą pytani o JOW-y, finansowanie partii i ordynację podatkową.

RIRM

drukuj