fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent spotkał się z przedstawicielką UE ds. zagranicznych

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z wysoką przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federicą Mogherini. Rozmowy z szefową unijnej dyplomacji dotyczyły m.in. polityki bezpieczeństwa oraz europejskiej strategii globalnej, której projekt niedługo ma być przedstawiony na forum Rady Europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu powiedział, że dyskusja skupiała się również na partnerstwie wschodnim i przygotowaniach do szczytu NATO w Warszawie.

– Jest przygotowywana i trwają ostatnie uzgodnienia w kwestii wspólnej deklaracji Unii Europejskiej i NATO, dotyczącej bezpieczeństwa, przede wszystkim bezpieczeństwa w kontekście zagrożeń hybrydowych i cybernetycznych, a także współpracy, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa na południu Europy i tutaj, w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmawialiśmy na ten temat i pani minister i ja wyraziliśmy nadzieję, że dojdzie do zawarcia, do wspólnego podpisania tej deklaracji w związku ze szczytem NATO w Warszawie. Tak jak powiedziałem, trwają ostatnie negocjacje. Odbędzie się jeszcze szereg spotkań w Brukseli, na poziomie ministrów spraw zagranicznych i Sekretarza Generalnego NATO – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Inne ważne kwestie rozmów to stosunki UE-Rosja i realizacja porozumień mińskich. Prezydent wskazał, że Polsce zależy na normalizacji sytuacji na Ukrainie tak, by odzyskała kontrolę nad swoimi granicami. W tym kontekście poruszono także problem sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini spotkała się już także Ministrem Spraw Zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Na dziś zaplanowano jeszcze rozmowy Mogherini z  premier Beatą Szydło.

 

RIRM

drukuj