fot. pixabay.com

Drugie czytanie prezydenckiego projektu dot. obowiązku akceptacji płatności gotówką

Obowiązek akceptacji gotówki na terenie Polski przewiduje prezydencki projekt ustawy, którego drugie czytanie odbędzie się dziś w Sejmie. We wtorek nowelizacją przepisów o usługach płatniczych zajmowała się Komisja Finansów Publicznych. W debacie uczestniczył Paweł Mucha, prezydencki doradca.

Paweł Mucha zaznaczył, że zaproponowane przez Andrzeja Dudę zmiany w żaden sposób nie są wymierzone w obrót bezgotówkowy, który prezydent również wspiera. Jednocześnie wskazał, że projekt z nakazem akceptacji płatności w gotówce jest prokonsumencki i zabezpiecza interesy osób płacących wyłącznie w ten sposób. Argumentem są tu m.in. dane o stopniu ubankowienia w Polsce, które przytoczył Paweł Mucha.

– Kilkanaście procent dorosłych obywateli Polski nie posiada karty płatniczej czy innego bezgotówkowego instrumentu płatniczego. Moglibyśmy mówić, że jest to istotny odsetek polskiego społeczeństwa. Dyskusja toczy się na temat, czy akceptujemy, aby osoby były wykluczone, dlatego że nie korzystają z instrumentów bezgotówkowych. To jest pytanie o naszą nowoczesność – czy godzimy się na wykluczenie społeczne istotnej grupy społecznej, osób starszych mieszkających w mniejszych miejscowościach, w miasteczkach, na wsiach, osób niepełnosprawnych; czy mówimy, że jest to jakiś problem, ale go ignorujemy, czy też jednak podejmujemy wyzwanie w tym zakresie, aby przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu – wskazywał doradca prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nakazujący przedsiębiorcom akceptację płatności w gotówce na wniosek prezesa NBP. Propozycja uzyskała także pozytywną opinię Europejskiego Banku Centralnego. [czytaj więcej]

Z badania przeprowadzonego przez NBP w okresie wrzesień-październik ub.r. wynika, że około 8 proc. respondentów spotkało się z odmową płatności gotówkowej przez sprzedawców.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl