fot. TT/@KancelariaSejmu

Spotkania prezydenta i marszałek Sejmu z przedstawicielami państw afrykańskich

Prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, spotkali się z przedstawicielami trzech państw afrykańskich.

Sytuacja na Ukrainie, wsparcie tego kraju i rosyjskie zbrodnie wojenne były przedmiotem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcami Republiki Południowej Afryki, Zambii i Komorów.

„Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Zambii było pierwszym spotkaniem w historii tych państw na tak wysokim szczeblu. Rozmawiano o relacjach dwustronnych – gospodarczych, społecznych, edukacyjnych i technologicznych, a także o wojnie na Ukrainie. Temat sytuacji na Ukrainie oraz rosyjskich zbrodni wojennych był również przedmiotem rozmów z Prezydentem Republiki Południowej Afryki. Oprócz tego omawiano wsparcie dla Ukrainy i kwestie związane z afrykańską misją pokojową” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Współpraca gospodarcza Polski i Afryki jest szczególnie ważna w kontekście wydobycia niektórych surowców. Rozwój tego typu działań pozwoliłby polskim przedsiębiorstwom na konstruowanie tzw. globalnych łańcuchów wartości.

– Jeśli chodzi o potencjał, który mają polskie przedsiębiorstwa myśląc o ekspansji w Afryce, to należałoby w pierwszej kolejności pamiętać o  przemyśle wydobywczym, o technologiach górniczych, o eksporcie specjalistycznych maszyn, które pomagałyby wydobywać te kluczowe i strategiczne surowce oraz odzyskiwać z rud metale ziem rzadkich – wskazał ekonomista dr Bartosz Michalski.

Zdaniem eksperta, w niedalekim czasie Afryka stanie się miejscem, w którym będą rozstrzygały się kluczowe dla świata procesy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl