fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent A. Duda: Upamiętniam tych, którzy przede mną pełnili urząd prezydenta; rozpoczynam od grobu mego mistrza

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek kwiaty na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. Upamiętniam tych, którzy przede mną pełnili urząd prezydenta RP i już odeszli; rozpoczynam od grobu mojego mistrza, mojego prezydenta – mówił w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kraków; był m.in. w Katedrze na Wawelu, gdzie złożył kwiaty na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

„Upamiętniam tych, którzy przede mną pełnili ten urząd (prezydenta RP), a którzy już odeszli. Nie jest chyba dla nikogo dziwne, że rozpoczynam to upamiętnienie od grobu mojego mistrza, mojego prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej; z tym jest związana moja dzisiejsza wizyta tutaj na Wzgórzu Wawelskim, żeby oddać hołd i pomodlić się przy grobie pary prezydenckiej, a także po prostu być w moim Krakowie” – powiedział prezydent dziennikarzom.

W czwartek Andrzej Duda złoży przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę i rozpocznie drugą kadencję na stanowisku prezydenta RP. Prezydent wygłosi też orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym i przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Weźmie też udział w mszy św. za ojczyznę, którą odprawi w warszawskiej Archikatedrze im św. Jana Chrzciciela przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Szef gabinetu prezydenta RP przekazał, że po zakończeniu Mszy św. prezydent odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP; złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia prezydentów Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego oraz pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

PAP

drukuj