fot. PAP/Jakub Kamiński

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda przebywa z jednodniową wizytą na Ukrainie, gdzie odwiedzi Charków oraz spotka się z prezydentem Petrem Poroszenką. Choć głównym tematem rozmów ma być polityka bezpieczeństwa, to jednak relacje polsko – ukraińskie, zwłaszcza w kontekście historycznym, które obecnie są dość trudne, będą kluczową kwestią.

Swoją wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od oddania hołdu polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, którzy spoczywają na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Jak podkreśla szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, prezydent Andrzej Duda nie jedzie na Ukrainę, aby odbywać dialog historyczny, ale by rozmawiać o kwestiach dotyczących obecnych działań przedstawicieli instytucji ukraińskich w kontekście historycznym. Chodzi o wprowadzony pod koniec kwietnia przez ukraiński IPN zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Wiemy, że ze strony ukraińskiej nie widać najmniejszych gestów przyjaźni. Można odnieść wrażenie, że w tym zacietrzewieniu i wrogiej postawie (bo inaczej jak wroga nie da się określić, chociażby zakazu ekshumacji szczątków niewinnych ofiar ludobójstwa na Wołyniu) nie ma zmiany – mówi historyk prof. Włodzimierz Osadczy.

Dla Polski zakaz ekshumacji i godnego pochówku polskich ofiar zbrodni jest jedynym zakazem, z jakim polski Instytut Pamięci Narodowej spotyka się na świecie.

– Pan prezydent pełni rolę symboliczną głowy państwa, czyli reprezentuje naród w sposób symboliczny. Oczekuje się, że jako najwyższy reprezentant narodu powie to, czego oczekuje społeczeństwo polskie, czyli że chcemy uporządkowania spraw związanych z niepochowaniem szczątków Polaków na Ukrainie. Wyrażamy zaniepokojenie, po raz kolejny, szerzeniem się ideologii, która doprowadziła do ludobójstwa, skutkiem którego stał się wielki dramat, o którym cały czas rozmawiamy – zaznacza profesor.

Tematem rozmów w trakcie dzisiejszej wizyty będzie także polityka bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na wschodniej Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda spotka się z Prezydentem Petrem Poroszenką oraz kierownictwem Misji Obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która zda prezydentowi raport z sytuacji na wschodnich terenach Ukrainy, gdzie każdego dnia dochodzi do licznych naruszeń zawieszenia broni i każdego dnia giną ludzie.

Ważnym tematem będzie także bezpieczeństwo. Prezydent Andrzej Duda oczekuje od Ukrainy decyzji dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa energetycznego Polski i Ukrainy. Do tej pory, jak zauważa szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, polskie oferty dotyczące współpracy w zakresie infrastruktury energetycznej są przez Ukrainę odrzucane, co dla Polski jest niezrozumiałe. Prezydent Andrzej Duda spotka się także z Polakami mieszkającymi w Charkowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj