fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda wręczył nagrody „Dla dobra wspólnego”

Już po raz czwarty prezydent Andrzej Duda wręczył nagrody „Dla dobra wspólnego”. Konkurs ma zachęcać Polaków do aktywności na rzecz innych. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną im. Piotra Pawłowskiego. Otrzymała ją Ewa Błaszczyk, założycielka fundacji „Budzik”, niosącej pomoc dzieciom w śpiączce.

To specjalna nagroda prezydenta Rzeczypospolitej. Ustanowił ją Andrzej Duda. Nagroda „Dla dobra wspólnego” ma promować jedną z najszlachetniejszych postaw – pomoc osobom w szczególnie trudnej sytuacji.

– Dzięki Bogu są ludzie, którzy są gotowi myśleć o innych; są ludzie, którzy są gotowi poświęcać się dla innych; są ludzie, którzy są gotowi znaleźć czas, by dostrzegać potrzeby innych i nieść pomoc tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna – podkreślał Andrzej Duda.

W kategorii „Człowiek-Lider” laureatem została Krystyna Mrugalska, założyciel i wieloletnia prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

– Proszę sobie wyobrazić, że takie stowarzyszenie rodziców prowadzi w Polsce 120 kół w różnych miejscach, w dużych miastach i małych. Prowadzi 380 placówek – wskazała Krystyna Mrugalska.

Kolejną nagrodę w kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie-projekt” otrzymała inicjatywa Cafe Równik z Wrocławia. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną korzystają w ten sposób z terapii poprzez pracę. A pracują jako kelnerzy i barmani, dzięki czemu mają kontakt z ludźmi. Prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji prof. Małgorzata Młynarska ma jedno marzenie.

– Aby wspólne dobro było zawsze naszym drogowskazem – zaznaczyła prof. Małgorzata Młynarska.

W kategorii „Instytucja-organizacja” nagrodę otrzymała Fundacja SPINA z Katowic. Założycielka Fundacji 14 lat temu usłyszała od norweskiego lekarza, że jej „dziecko nie jest przeznaczone do życia”, co sugerowało dokonanie tzw. aborcji. Po przyjeździe do Polski i rozmowie z lekarzem pani Dominika zrozumiała, że takie przypadki można leczyć prenatalnie. I takie dzieci można wychowywać do samodzielności. Chodzi o osoby z rozszczepem kręgosłupa.

– Robiliśmy badania i te badania wskazują, że właśnie to jest najważniejszy moment – moment uzyskania diagnozy. Jeśli wtedy znajdzie się osoba, jeśli wtedy znajdzie się grupa ludzi, którzy wesprą, którzy pokażą możliwości, drogi, którymi należy pójść, wtedy rodzina daje sobie radę z tym wyzwaniem – mówiła Dominika Madaj-Solberg.

Fundacja edukuje lekarzy i pielęgniarki szkolne oraz nauczycieli, że dzieci z rozszczepem kręgosłupa mogą chodzić do szkoły. Przede wszystkim jednak Fundacja trafia na oddziały patologii ciąży i patologii noworodka.

Nagrodę specjalną im. Piotra Pawłowskiego – wykraczającą poza jedną kategorię – otrzymała Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji „Akogo?”, która po uruchomieniu Kliniki „Budzik” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, postanowiła również uruchomić kliniki wybudzania dla dorosłych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl