fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Prezydent spotkał się z udającymi się w niedzielę do Katynia

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę z przedstawicielami rodzin smoleńskich oraz młodzieżą, która w niedzielę wyjeżdża z pielgrzymką do Katynia i Smoleńska. W tym roku przypada 76. rocznica zbrodni katyńskiej i 6. rocznica katastrofy smoleńskiej.

Prezydent Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego młodzież, która bierze udział w 15. pielgrzymce uczniów szkół warszawskich do Katynia. Jak powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski, wyjazdy odbywają się z inicjatywy oświatowej Solidarności, a od sześciu lat uczestnicy odwiedzają też miejsce pamięci w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Uczestnicy tegorocznej pielgrzymki wyjeżdżają z Warszawy w niedzielę, a w poniedziałek będą w Katyniu i Smoleńsku.

Pan prezydent zaprosił organizatorów i uczniów, którzy jutro pojadą do Smoleńska po to, żeby podziękować za tę inicjatywę oraz kultywowanie pamięci, a jednocześnie poprosił o przekazanie wieńców i zniczy od prezydenta Rzeczpospolitej – powiedział Kolarski, który weźmie udział w pielgrzymce.

Jednocześnie prezydent zaprosił na uroczystość rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, które były związane z Kancelarią Prezydenta, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i Biurem Ochrony Rządu.

Przedstawiciele tych rodzin również przekazali kwiaty i znicze młodym osobom – dodał Kolarski.

Poinformował też, że prezydent poprosił uczestników pielgrzymki, by przywieźli z Katynia ziemię, która ma posłużyć do zasadzenia dębu pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Drzewo ma zostać zasadzone 13 kwietnia w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Duda zaprosił na tę uroczystość uczestników pielgrzymki do Katynia i Smoleńska.

***

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD – wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. – rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach – obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia). Z Kozielska 4 404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje.

PAP/RIRM

drukuj