fot. PAP/Grzegorz Momot

Spotkanie prezydentów Polski i Słowacji

Polska i Słowacja mają podobne potrzeby i spojrzenia na przyszłość – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Słowackiej Andrejem Kiską. Prezydenci spotkali się w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że spotkanie było szczególnie ważne w kontekście prezydencji, którą Słowacja obejmie w Unii Europejskiej, a Polska – w Grupie Wyszehradzkiej.

Wyraził zadowolenie, że obydwa kraje mają zbieżne stanowisko między innymi co do rozwiązania kwestii kryzysu migracyjnego.

– Te problemy w przestrzeni europejskiej, międzynarodowej to oczywiście to o czym pan prezydent już wspomniał, czyli kwestia kryzysu związanego z napływem uchodźców do Europy i tutaj mamy zdecydowanie zbieżne stanowisko. Europa dzisiaj przede wszystkim powinna pilnować swoich granic zewnętrznych. Jest absolutnie w interesie obydwu naszych krajów, aby strefa Schengen trwała. I tutaj rzeczywiście trzeba wdrażać programy, które wesprą – w razie potrzeby – kraje, których zewnętrzne granice UE będą szczególnie narażone na napływ uchodźców, a ich służby, straże graniczne będą potrzebowały wsparcia ze strony przyjaciół z UE – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił także o potrzebie wsparcia krajów w których zjadają się obozy dla uchodźców, a także połowowego rozwiązania kryzysu w Syrii.

Było to już czwarte spotkanie prezydentów Andrzej Dudy i Andreja Kiski. Dwa miały charakter prywatny.

RIRM

drukuj