Spotkanie prezydenta Dudy z I prezes Sądu Najwyższego

Prezydent RP Andrzej Duda spotka się dziś z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf ws. reformy wymiaru sprawiedliwości. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego będzie również rozmawiał z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Na biurko prezydenta trafiły trzy ustawy reformujące sądownictwo: o KRS, ustroju sądów oraz Sądzie Najwyższym.

Przeciwko zapisom tych ustaw protestowała tzw. totalna opozycja, która próbowała storpedować prace parlamentarne oraz chciała licznie wyprowadzić ludzi na ulice. Krytycznie o reformie wypowiadają się także przedstawiciele Sądu Najwyższego oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Podnoszą, że zmiany są niekonstytucyjne.

Senator Jan Maria Jackowski spodziewa się, że Małgorzata Gersdorf i Dariusz Zawistowski będą przekonywali prezydenta, aby zawetował ustawę.

– Jestem przekonany, że zarówno prezes Gersdorf, jak i przewodniczący Zawitkowski będą przekonywali prezydenta do zawetowania tej ustawy oraz pozostałych dwóch ustaw, które – z punktu widzenia reformy wymiaru sprawiedliwości – są istotne – wskazuje Jan Maria Jackowski.

W ustawę o Sądzie Najwyższym wkradł się jednak drobny błąd. Chodzi o różnicę w zapisie o ilości kandydatów na I prezesa. Dotyczy to art. 12. I art. 18. ustawy.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na portalu społecznościowym napisał, że „drobna pomyłka” w ustawie o Sądzie Najwyższym wymaga szybkiej nowelizacji. Senat może ją przedstawić na lipcowym posiedzeniu.

Senatorowie spotkają się w najbliższą środę.

RIRM

drukuj