[TYLKO U NAS] IPN prowadzi prace poszukiwawcze na Litwie

Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą prace poszukiwawcze na Litwie. Chcą odnaleźć miejsca pochówku żołnierza AK por. Jana Borysewicza ps. „Krysia”. Żołnierz został zabity w 1945 r. w potyczce z funkcjonariuszami NKWD. Poszukiwania prowadzą pracownicy Wydziału Kresowego IPN. Badania obejmują obszar działalności okręgów AK Wilno i Nowogródek.

Tymczasem, dokładnie w dniu 73. rocznicy śmierci, odnaleziono szczątki zamordowanego przez sowietów por. Wojciecha Stypuły ps. „Bartek”. Był on żołnierzem AK, utalentowanym poetą, harcerzem i dziennikarzem. Został zastrzelony przez sowietów w Puszczy Białowieskiej na Wileńszczyźnie – mówi dr Leon Popek z Wydziału Kresowego IPN.

Wojciech Stypuła ps. „Bartek”, podporucznik i Warszawiak. Żołnierz do zadań specjalnych. Był świetnie wyszkolony. Został zastrzelony 22 lipca 1944 r. przez sowiecką partyzantkę. Wiemy z relacji Marysi, która brała udział w pochówku, że został pochowany koło mogiły partyzantów sowieckich. Na tym terenie jest mnóstwo pepeszy i łusek. Może to też jest jakiś ślad, ale tu był teren walk. Przychodziły tu różne oddziały, tu się ukrywali. To jest miejsce, gdzie chowano również powstańców styczniowych, partyzantów sowieckich, żołnierzy AK. Ten teren był ciągle na trasie różnych oddziałów – wskazuje dr Popek.

Zespół odnalazł także szczątki innego żołnierza AK – kpr. Edwarda Buczka ps. „Grzybek”. IPN ma też rozpocząć współpracę z Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

Chodzi o identyfikację żołnierzy wileńskiej AK i polskiego podziemia antysowieckiego pochowanych na terenie wileńskiego Tuskulanum.

W sierpniu możemy poznać wynik rozmów pomiędzy IPN a stroną białoruską.  Instytut chce prowadzić prace poszukiwawcze na Białorusi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl