fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Gross straci polski order? Prezydent prosi MSZ o opinię

Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej odbierze Janowi Tomaszowi Grossowi  odznaczenie  Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP. Jak informuje portal onet.pl, prezydent skierował do MSZ-u prośbę o opinię w tej sprawie.

Gross został odznaczony w 1996 roku decyzją prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. O odebranie mu odznaczenia postulowała w ubiegłym roku Reduta Dobrego Imienia.

Jej działacze wskazywali na antypolską, propagandową działalność Grossa, który szkaluje Polskę i Polaków.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, mówi, że odebranie Grossowi orderu byłoby słuszne. Jednocześnie – jak wskazuje – wśród grona odznaczonych powinien niezwłocznie znaleźć się płk Ryszard Kukliński.

Odebranie Krzyża Zasługi Rzeczypospolitej człowiekowi, który szkaluje Polaków, który pisze nieprawdziwe książki – co zostało wielokrotnie udowodnione przez nie tylko polskich historyków – jest krokiem w bardzo dobrym kierunku. Wydaje mi się, że jeżeli prezydent odbiera ordery, to powinien je też przyznawać. Marzę sobie, aby jednym z pierwszych przyznanych przez niego Orderów Orła Białego był order przyznany pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Zwłaszcza że właśnie pojutrze mamy 12. rocznicę śmierci tego niewątpliwego bohatera – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

W artykule, który ukazał się w niemieckim dzienniku „Die Welt”, Gross użył kłamliwego stwierdzenia, że Polacy podczas II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemców.

W jednym z wywiadów stwierdził, że „odpowiedzialność Polaków za Holocaust polega na przyzwoleniu społecznym na tę zbrodnię, uznaniu ją za rzecz pozytywną”.

RIRM

drukuj