A. Mularczyk: Rozwiązania rządu ws. TK funkcjonują w innych krajach UE

„Komisja Wenecka może mieć problem z wykazaniem, że rozwiązania przyjęte przez Polskę ws. Trybunału Konstytucyjnego są niezgodne ze standardami międzynarodowymi, skoro występują w takich krajach jak Austria, Francja, Niemcy czy inne” – zaznaczył poseł Arkadiusz Mularczyk, gość poniedziałkowej audycji „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam.

Z prośbą o ocenę noweli ustawy o TK do Komisji Weneckiej wystąpił Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych. W trakcie pobytu w Polsce delegacja Komisji spotkała się m.in. z władzami Sądu Najwyższego czy przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa. W poniedziałek przewodniczący Giannim Buquicchio rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przypomniał, że celem wizyty Komisji Weneckiej w Polsce jest ocena przyjętej w grudniu noweli ustawy o TK. Dodał, że rozwiązania przyjęte przez rząd funkcjonują w innych krajach Rady Europy.

Nie jest to ewenement. Przyjęte rozwiązania funkcjonują w takich krajach jak Niemcy, Rumunia, Litwa, Łotwa czy Luksemburg – wskazywał gość poniedziałkowej audycji „Polski punkt widzenia”.

Podkreślił, że wsparcie środowisk prawniczych dla Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wynika z obaw przed planowaną przez PiS reformą wymiaru sprawiedliwości.

Ja to odbieram jako korporacyjną solidarność. Nie oszukujmy się, te środowiska czują nosem, że Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało dokonać pewnych reform jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości; bolesnych reform, ale służących temu, aby wymiar sprawiedliwości służył ludziom, a nie korporacjom prawniczym – tłumaczył.

W jego ocenie TK przez lata miał w Polsce pozycję nieproporcjonalną do tej, jaką powinien był mieć.

Ustawodawstwo Trybunału było często bardzo ofensywne. Trybunał wychodził poza materię, poza nawias konstytucji, rozszerzając niezwykle mocno swoje uprawnienia i kompetencje. Stąd też bardzo często były spory między Sądem Najwyższym a Trybunałem Konstytucyjnym o to, czy Trybunał może meblować wymiar sprawiedliwości. Sąd Najwyższy nie chciał stosować orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – mówił poseł Arkadiusz Mularczyk.

Jak podkreślał, tzw. ustawa naprawcza miała sprawić, że Trybunał przestanie być ciałem politycznym, a stanie się sądem konstytucyjnym.

Gdy referowałem tę sprawę, to wskazywałem Komisji Weneckiej, że działania Sejmu wynikały z faktu braku obiektywizmu w działaniach Trybunału, jego ukierunkowaniu się politycznemu. Przez to analizowaliśmy przepisy w innych krajach Rady Europy, które pozwoliłyby wprowadzić jasne, transparentne procedury w działaniach Trybunału. Powołałem się na ustawodawstwo austriackie, francuskie i innych krajów – zaznaczył polityk.

Wskazywał, że Komisja Wenecka mogła przyjechać do Polski z jednostronną wiedzą na temat sytuacji Trybunału.

Gdy referowałem mój pogląd, stanowisko naszej formacji, to widziałem, że panowie bardzo uważnie słuchali i wydawało mi się, że mówię o rzeczach, o których nie słyszeli wcześniej – powiedział.

Poseł Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę, że Komisja Wenecka może mieć problem z zakwestionowaniem przyjętych w Polsce rozwiązań. Tłumaczył, że jest ona instrumentem walki politycznej wykorzystywanym przez Radę Europy czy Parlament Europejski.

Wśród przyczyn ataków, jakim poddano Polskę na arenie międzynarodowej, polityk wskazał na, m.in. zmieniający się krajobraz polityczny w Europie.

Zmienił się on już w Polsce, bo wybory wygrał rząd konserwatywny, prawicowy, odwołujący się do wartości chrześcijańskich. To niektórych boli w Europie. (…) Drugi element to nasza polityka, którą podjęliśmy, czyli ta polityka gospodarcza i fiskalna. Chcemy, żeby korporacje niemieckie, francuskie, holenderskie, belgijskie płaciły w Polsce podatki. Oni mieli dotychczas „Eldorado”. Wyprowadzali olbrzymie pieniądze z Polski – mówił.

Zauważył, że w ciągu ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej, partia ta „wyeksportowała do różnych instytucji europejskich masę urzędników”.

Ma swoich ludzi w różnych miejscach – w Parlamencie Europejskim czy w Radzie Europy – ocenił.

Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji, która planowana jest na 11-12 marca.

Całość poniedziałkowej audycji „Polski punkt widzenia” z udziałem posła Arkadiusza Mularczyka można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj