fot. PAP/Jakub Kamiński

Sekretarz Generalny Rady Europy z wizytą w Polsce

Z dwudniową wizytą do Polski przybył dziś Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. Będzie on rozmawiał z władzami polskimi nt. sytuacji wokół TK i zmian w dokonanych w mediach publicznych.  

Jutro do Warszawy przyjeżdża także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

W najbliższych dniach kolegium komisarzy wróci do debaty o sytuacji w naszym kraju i zdecyduje o ewentualnych dalszych krokach.

Thorbjoern Jagland spotyka się z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim. Dziś będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Jutro spotka się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i innymi organizacjami pozarządowymi .

Dr Przemysław Czarnek, konstytucjonalista, przypomina, że Komisja Wenecka zaleciła, aby politycy wszystkich opcji usiedli do rozmów ws. TK. Wojewoda lubelski wiąże duże nadzieje z wizytą europejskich polityków w Polsce.

– Wydaje się, że wizyta sekretarza generalnego Rady Europy i później kolejnych polityków europejskich może pomóc w nakłonieniu opozycji do tego, żeby jednak zechciała usiąść do wspólnego stołu i rozmawiać rzeczowo o tym, w jaki sposób zmienić sytuacje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Sytuacje, która niestety nabrzmiała po tym, jak bombę pod Trybunał Konstytucyjny podłożyła dzisiejsza opozycja, a wcześniej ekipa rządząca Platformy Obywatelskiej i PSL-u przy współpracy niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił Przemysław Czarnek.

W środę 6 kwietnia Komisja Europejska ma wrócić do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak 11 marca Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie TK. Nie jest przesądzone, czy na tym posiedzeniu zapadną jakieś decyzje ws. dalszych kroków wobec naszego kraju.

KE wszczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności.

RIRM

drukuj