Od dziś przestaje istnieć odrębna prokuratura wojskowa

Zamiast odrębnej prokuratury wojskowej w prokuraturze cywilnej powstały komórki organizacyjne, które zajmą się sprawami wojskowymi.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ocenia, że likwidacja prokuratury wojskowej usprawni walkę z przestępczością, a prokuratorzy wojskowi odciążą w pracy prokuratorów cywilnych.

Do tej pory na prokuratora prokuratury wojskowej przypadało 15 razy mniej spraw do prowadzenia – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

– Uznaliśmy w związku z tym, że warto z punku widzenia efektywności państwa, wymiaru sprawiedliwości, ale też i sprawności walki z przestępczością spowodować, że prokuratorzy prokuratury wojskowej będą – poza sprawami wojskowymi – mogli również prowadzić sprawy powszechnej przestępczości. Chodzi o to, by odciążyć prokuratorów cywilnych i razem z nimi na tej – można powiedzieć – pierwszej linii frontu walki z przestępczością kryminalną przy okazji zachowując tę specyfikę w odpowiednim wydziale przygotowanym i przystosowanym do prowadzenia spraw wojskowych – powiedział Zbigniew Ziobro.

Oddzielna prokuratura wojskowa składała się z trzech szczebli i w ostatnim czasie liczyła łącznie ponad stu prokuratorów.

Najwyższym szczeblem była Naczelna Prokuratura Wojskowa, której szef był zastępcą prokuratora generalnego.

Najważniejsze postępowanie, które w ostatnich latach prowadziła prokuratura wojskowa dotyczyło  katastrofy smoleńskiej.

RIRM

drukuj