fot. PAP/EPA

Grecja: uchodźcy wciąż napływają z Turcji

Od niedzieli obowiązuje porozumienie Unia Europejska – Turcja w sprawie uchodźców, mające powstrzymać napływ migrantów do Europy. Migranci wciąż jednak przybywają. Liczba tych, którzy przebywają w Grecji po raz pierwszy przekroczyła dziś 50 tysięcy.

Według danych greckiego sztabu kryzysowego dziś rano było ich w Grecji już 50 411. Od wczoraj od rana na greckie wyspy przypłynęło z Turcji 1662 migrantów; dobę wcześniej było to 875 osób.

Porozumienie między UE a Turcją przewiduje, że wszyscy migranci, którzy nielegalnie przeprawią się z tureckiego wybrzeża na greckie wyspy, od początku kwietnia będą przymusowo odsyłani z powrotem do Turcji. Pozostać będą mogli tylko ci, którzy udowodnią, że w Turcji groziłyby im prześladowania.

W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Pierwszeństwo będzie przysługiwało tym migrantom, którzy nie próbowali nielegalnie przedostać się do krajów unijnych.

PAP/RIRM

drukuj