fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

UE/ Nieoficjalnie: przy okazji szczytu Polska targuje się o dobrą tekę w KE

Przy okazji szczytu UE w Brukseli, który rozstrzyga o obsadzie unijnych stanowisk, Polska prowadzi rozmowy o możliwej tece w przyszłej Komisji Europejskiej – wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.

Warszawa chciałaby, żeby polski komisarz zajmował się obszarem związanym z przemysłem lub gospodarką. Dla Polski istotne jest też, kto będzie komisarzem zajmującym się sprawami konkurencji – podało źródło.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał we wtorek przez telefon z niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen, która – według nieoficjalnych informacji – ma być kandydatką na szefową Komisji Europejskiej. Według źródła PAP szef rządu miał z nią negocjować jedną z ważnych tek w Komisji.

Premier Morawiecki rozmawiał też telefonicznie na temat składu przyszłej KE z obecnym komisarzem ds. budżetu Guentherem Oettingerem, który jest uważany za wpływową postać w Brukseli. W trakcie szczytu szef rządu rozmawiał również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, ale nie jest jasne, na ile rozmowy te dotyczyły pozycji Polski w przyszłej KE, a na ile poparcia przez szefa rządu von der Leyen i innych kandydatów na kluczowe stanowiska unijne.

Kilka tygodni wcześniej pojawiały się informacje, że Polska byłaby zainteresowana w KE portfolio energetycznym. Zablokowanie na czerwcowym szczycie zapisów w sprawie neutralności energetycznej UE do 2050 r. sprawiło, że spekulacje w tej sprawie ustały.

Obecna polska komisarz Elżbieta Bieńkowska odpowiada za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest mało prawdopodobne, że kolejny wysłannik rządu w Warszawie miałby również w swoim portfolio przemysł, bo zwykle nie powierza się tej samej teki osobie z tego samego kraju.

Choć ze strony krajów zarzucających Niemcom zbyt duże wpływy w Unii poparcie Niemki na szefową Komisji Europejskiej nie wydawało się oczywiste, to w obliczu zagrożenia, że KE obejmie Holender Frans Timmermans, stało się niemal pewne. Polscy dyplomaci wskazywali w kuluarach szczytu na zalety objęcia Komisji przez von der Leyen.

„Dla Polski istotne jest, że to Niemcy jako największy i najbardziej wpływowy kraj UE biorą teraz bezpośrednią odpowiedzialność za funkcjonowanie Komisji Europejskiej” – powiedział PAP jeden z nich. Jak dodał, Niemka jest zwolenniczką mocnej współpracy obronnej, a na jej korzyść świadczy m.in. twarde stanowisko wobec Rosji.

„Poza tym to stanowisko, w ramach naturalnej rotacji, i tak kiedyś Niemcom by się należało, więc dlaczego nie teraz?” – dodał rozmówca PAP. Ostatni raz Niemiec Walter Hallstein kierował Komisją ponad 50 lat temu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl