[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: PO próbuje nas szantażować Unią w sposób szczególnie obrzydliwy dla narodu polskiego

Platforma Obywatelska próbuje nas szantażować Unią Europejską w sposób szczególnie nieodpowiedzialny, obrzydliwy i obelżywy dla narodu polskiego. Mamy podporządkowywać się zewnętrznym decyzjom we wszystkich wymiarach, w sytuacji, w której jasno jest rozstrzygnięte, że to Konstytucja RP jest najwyższym prawem. Jak mogą ludzie z PO próbować nas szantażować? – mówił w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam poseł PiS Antoni Macierewicz.

Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i 11 listopada – wszystkie te dni mają jedną wspólną cechę: mówią o wadze i roli wspólnoty w naszym życiu – powiedział Antoni Macierewicz.

Czy to wspólnoty metafizycznej, jak przywołanie Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, mówiący o wspólnym odczuwaniu w świadomości bycia razem z tymi, którzy odeszli. I to bycia wspólnotą metafizyczną, ale i realną. O tym mówi świętych obcowanie. Czy też wspólnoty historycznej, politycznej, wspólnoty losu i pamięci o tych, którzy o tę niepodległość walczyli, wywalczyli ją i którym jesteśmy nie tylko wdzięczni, ale wobec których mamy zobowiązanie. A więc wspólnota, czy metafizyczna, czy religijna, czy wspólnota losu i historii – one się ze sobą wiążą – wskazał były szef MON.

Nie byłoby tak silnej więzi historycznej, świadomościowej Polaków, gdyby nie wyznawana przez ponad 1000 lat religia chrześcijańska, mówiąca o świętych obcowaniu – dodał.

Mamy to odzwierciedlone w naszej codziennej świadomości. Dzisiaj warto sobie uświadomić, że wszystkie osiągnięcia, do których zdołaliśmy dojść w ostatnim czasie, które pozwalają nam odbudować Ojczyznę, zawdzięczamy naszym dziadom i pradziadom, zawdzięczamy naszej wspólnocie. One oczywiście są wynikiem wysiłku was, Państwa, którzy bezpośrednio decydowaliście o tym, że Polska odzyskuje i odbudowuje niepodległość – to wasze decyzje przy urnach wyborczych o tym rozstrzygnęły. Ale przecież nie byłoby tej decyzji, gdyby nie poprzednie pokolenia. Dlatego gdy podejmujemy rozstrzygnięcia polityczne, gdy kapitalizujemy niejako ten cały wielki dorobek 1000-lecia, a na pewno ostatnich stuleci, to musimy pamiętać, że to, co rzucamy na stół, to czym dysponujemy, to nie jest wyłącznie nasza zasługa. To jest dorobek uprzednich pokoleń, My dzisiaj korzystamy z tego gigantycznego kapitału. Ta świadomość musi nam pokazać, że nie wolno nam tego szafować dowolnie – zaznaczył polityk.

Ta odpowiedzialność jest tym istotniejsza, że oto rzucono nam w ostatnim momencie szczególne wyzwanie: Platforma Obywatelska próbuje nas szantażować Unią Europejską w sposób szczególnie nieodpowiedzialny, obrzydliwy i obelżywy dla narodu polskiego – powiedział Antoni Macierewicz.

Przypomnijmy sobie, jakie zadania stały przed legionistami Piłsudskiego czy Hallera. Jakie decyzje musieli podejmować ci, którzy wprost rzucali swoje życie na stos. A dziś mówi nam się, że mamy podporządkowywać się zewnętrznym decyzjom we wszystkich wymiarach. W sytuacji, w której jasno jest rozstrzygnięte, że to Konstytucja RP jest najwyższym prawem. Jak mogą ludzie z PO próbować nas szantażować? Jesteśmy członkami Unii. Władze RP deklarują, że nadal członkami pozostaniemy, ale na równych prawach i ze świadomością naszej nie tylko tożsamości narodowej, religijnej i kulturowej, ale także naszej tożsamości niepodległościowej, naszej suwerenności – tej, która wyraża się w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził jednoznacznie, że to Konstytucja RP jest najwyższym prawem. Z niej wynikają wszystkie inne nasze zobowiązania. Szanujemy instytucje Unii Europejskiej i będziemy szanować. Ale one mają obowiązek szanować nas jako ludzi, jako naród i jako państwo. Bo szacunek istnieje tylko wtedy, kiedy jest wzajemny – wskazał były szef MON.

RIRM

drukuj