fot. PAP/Adam Warżawa

A. Macierewicz: To ważny dzień dla Polski, dla NATO, dla Europy

To naprawdę ważny dzień dla Polski, dla NATO, dla Europy. To ważny dzień dla pokoju w Europie i na świecie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu z okazji inauguracji budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

W uroczystości oprócz szefa MON wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

 Minister Antoni Macierewicz w swoim przemówieniu podkreślił, że jego formacja polityczna czekała osiem lat na rozpoczęcie realizacji tej inwestycji.

– Rząd pani Beaty Szydło i nasza formacja polityczna, czekała na ten moment prawie 8 lat. Ponad 8 lat temu byliśmy bardzo blisko, by zawrzeć porozumienie, że baza antyrakietowa będzie budowana tu, w Redzikowie. Po ośmiu latach (…) stajemy tutaj w momencie, kiedy tamte plany i nadzieje stają się faktem. To ważny dzień – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony w dalszej części swojego wystąpienia zwrócił również uwagę, że głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa Polski, a nie agresja wobec innych państw.

– Tak wówczas, jak i dziś, głównym celem naszych słów była obrona, zwiększenie bezpieczeństwa Polski i sojuszników. Nigdy i w żadnej mierze te wysiłki nie miały na celu jakiegokolwiek działania agresywnego wobec kogokolwiek. Dążyliśmy, by móc żyć, pracować i rozwijać nasze państwo w bezpieczeństwie po latach zaborów. Dlatego to radosny dzień. Cieszę się, że doszło do tego momentu i dlatego dziękuję za te słowa, które padły publicznie, o tym, że tej bazie będzie towarzyszyła wysunięta i trwała obecność wojsk NATO i USA w Polsce i Europie – akcentował Antoni Macierewicz.

Szef MON dodał również, że dzięki takim działaniom, jak budowa tarczy antyrakietowej, Polska i jej sojusznicy mogą czuć się bezpiecznie.

– Chociaż naszym celem jest wyłącznie obrona i gwarancja życia w bezpieczeństwie i pokoju, to w związku z tą bazą i innymi działaniami odzywają się agresywne głosy wymierzone w nasze bezpieczeństwo. Ale dzisiaj, w przeddzień rozpoczęcia budowy tej bazy. W dniu rozpoczęcia tej bazy i przeddzień wielkich ćwiczeń Anakonda, możemy powiedzieć: Polska jest bezpieczna, niepodległa. Polska wraz z sojusznikami ma gwarancję, że inna agresja nad nie dotknie. Dlatego z takim przekonaniem i radością mogę powiedzieć: baza w Redzikowie jest gotowa do rozpoczęcia jej budowy! – powiedział Antoni Macierewicz.

wPolityce.pl/RIRM

drukuj