Zainaugurowano budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie

W Redzikowie odbyła się uroczysta inauguracja budowy instalacji obrony przeciwrakietowej. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz zastępca sekretarza obrony USA Robert Work.         

Szef MON-u zaznaczył, że to ważny dzień dla Polski, dla NATO, dla Europy. To szczególny dzień dla wysiłków o to, by Polska uzyskała jak największe gwarancje bezpieczeństwa militarnego – mówił Antoni Macierewicz.

W dniu rozpoczęcia tej bazy i przeddzień wielkich ćwiczeń Anakonda, możemy powiedzieć: Polska jest bezpieczna, niepodległa. Polska wraz z sojusznikami ma gwarancję, że inna agresja nad nie dotknie podkreślił minister Antoni Macierewicz.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że inwestycja nie jest wymierzona w kogokolwiek.

– To nie będą pociski, które wymierzone będą w kogokolwiek. One będą ukierunkowane na bezpieczeństwo. To jest ich zasadniczy cel. To jest zasadniczy cel tej inwestycji. One mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowym, gdyby ktoś chciał Europie w ten sposób zagrozić – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Umiejscowiona w Redzikowie baza amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu.

Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Baza ma być gotowa do działania w 2018 roku.

RIRM

drukuj