fot. PAP/Jakub Kamiński

Marszałek Karczewski: Wystosuję pismo do prezydenta ws. obniżenia uposażenia Prezydium Senatu

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że wystosuje do prezydenta Andrzeja Dudy pismo ws. obniżenia uposażenia Prezydium Senatu. Taką wstępną decyzję podjęliśmy – podkreślił.

W piątek pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 proc. pensji członkom Prezydium Sejmu skierował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński informował, że Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

„Jaka będzie decyzja prezydent – zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem, czy prezydent będzie miał coś naprzeciw” – zaznaczył Krzysztof Łapiński.

Marszałek Karczewski poinformował we wtorek na briefingu prasowym, że w gronie Prezydium Senatu rozmawiano na temat skierowania „ewentualnego pisma” do prezydenta dot. uwzględnienia również obniżenia pensji marszałka oraz wicemarszałków Senatu.

„Taką wstępną decyzję podjęliśmy, że takie pismo – podobnej treści jakie wysłał marszałek Kuchciński – wystosuję również do pana prezydenta” – oświadczył Stanisław Karczewski.

O tym, że marszałek Sejmu wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, poinformował w piątek PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Tłumaczył, że taki tok postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi że „szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (…) ustala prezydent w drodze rozporządzenia”.

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Nowelą prawdopodobnie zajmie się Senat na wznowionym dziś posiedzeniu.

PAP/RIRM

drukuj