Prezydent Duda w BBC: demokracja w Polsce działa bardzo dobrze

Dopóki te protesty się odbywają, są pokojowe, demonstranci nie są przez nikogo atakowani, są chronieni przez policję, nie ma żadnych starć – to znaczy, że demokracja działa bardzo dobrze – ocenił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla BBC World News.

Rozmowa, przeprowadzona przez polsko-brytyjską dziennikarkę BBC Kasię Maderę, została nagrana w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim i dotyczyła m.in. pierwszych tygodni rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, a także polskiej polityki wobec Unii Europejskiej i brytyjskich renegocjacji członkostwa we wspólnocie.

Sprawa jest bardzo prosta. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, ma samodzielną większość w parlamencie, ale oczywiście jest też opozycja – i te demonstracje są organizowane przez opozycję. Można się uśmiechnąć i powiedzieć tak: dopóki te protesty się odbywają, są pokojowe, demonstranci nie są przez nikogo atakowani, są chronieni przez policję, nie ma żadnych starć – to znaczy, że demokracja działa bardzo dobrze – powiedział Duda, odnosząc się do ostatnich protestów m.in. w związku z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent nie zgodził się z określaniem polskiej polityki zagranicznej mianem „eurosceptycznej”.

Tak jesteśmy nazywani, ale to nie jest prawda. Nie jesteśmy eurosceptykami, ale eurorealistami; chcemy, aby Unia Europejska była skuteczna, żeby dobrze działała, przewidywała problemy, które mogą się pojawić – powiedział prezydent, dodając, że wspólny blok 28 państw ma „wiele słabości”.

Pytany o polskie stanowisko wobec brytyjskich planów reformy Unii Europejskiej przed zaplanowanym przed końcem 2017 roku referendum w sprawie członkostwa tego kraju we wspólnocie, prezydent ostrzegł, że wyjście Wielkiej Brytanii doprowadziłoby do „bardzo poważnego kryzysu”.

Jednocześnie skrytykował kluczowy projekt reformy, której domaga się rząd Davida Camerona – ograniczenia dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej w trakcie pierwszych czterech lat pobytu w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że nie zaakceptuje żadnej propozycji zmian, która byłaby dyskryminacyjna wobec posiadanego obywatelstwa.

Nie zgadzam się z zaprzeczaniem podstawowych wolności, które mamy w ramach Unii Europejskiej – i jednym z nich jest zasada niedyskryminacji. Jestem całkowicie (temu) przeciwny – powiedział Andrzej Duda.

BBC World News to międzynarodowy kanał informacyjny BBC, który jest dostępny na całym świecie, poza Wielką Brytanią. Szacowana oglądalność stacji to około 80 milionów widzów tygodniowo.

PAP/RIRM

drukuj