RPO i helsińska fundacja zwracają się do prezydenta ws. TK

Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwrócili się do prezydenta, aby skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o TK. Dziś projekt naprawczy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przyjął Senat.

Dr Adam Bodnar, który objął funkcję rzecznika z nadania Platformy Obywatelskiej, wcześniej był wiceprezesem helsińskiej fundacji, dziś w swoim liście twierdzi, że w stosunku do nowelizacji ustawy o TK skierowane zostały poważne zarzuty o niezgodności z Konstytucją.

Prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, podkreśla, że działania rzecznika i Fundacji mają charakter wyłącznie propagandowy. Poseł zawraca uwagę, że przez osiem lat, gdy w Polsce łamano prawa człowieka, fundacja milczała.

– Organizowano podsłuchy, atakowano młodych ludzi za to, że mieli odwagę zaśmiać się z premiera, kiedy nigdy, jak sobie przypomnę, nie uwzględniono żadnego wniosku, żadnej skargi do prokuratury osób, których prawa były oczywiście naruszane. Tak że to jest zakłamanie i działanie propagandowe obliczone na to, żeby podlizać się Unii i żeby pokazać jak bardzo są lewaccy, jak bronią jeden drugiego i tych „praw” lewackiej mniejszości, która po prostu nie jest w stanie przyjąć przegranej – komentuje prof. Krystyna Pawłowicz.

Teraz nowelizacja ustawy o TK trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Rzecznik prezydenta Marek Magierowski powiedział, że prezydent zapozna się z zapisami nowelizacji ustawy o TK i podejmie decyzję w stosownej chwili..

Ustawa wejdzie w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl