fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Podczas pobytu w USA prezydent odwiedzi Waszyngton oraz Teksas, Nevadę i Kalifornię

Od spotkania 12 czerwca w Białym Domu z Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda rozpocznie sześciodniową wizytę w USA. Następnie odwiedzi stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię, gdzie będzie rozmawiał m.in. o energii i nowoczesnych technologiach – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W przyszłym tygodniu Kancelaria Prezydenta ma przedstawić oficjalny program wizyty pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

W środę 12 czerwca prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską parą prezydencka Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

Data wizyty prezydenta w Waszyngtonie została oficjalnie potwierdzona w połowie maja. Biały Dom poinformował w oficjalnym komunikacie, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie „historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę”, co nabiera szczególnego znaczenia „w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”, która przypada w tym roku.

„Prezydent Trump i prezydent Duda będą omawiali rozwijające się strategiczne partnerstwo oraz szereg spraw interesujących obie strony, w tym obronność, bezpieczeństwo, energię oraz kwestie handlowe” – podał Biały Dom.

Polska i Stany Zjednoczone będą również „obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu” – głosi oświadczenie.

W przyszłym tygodniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski uda się do Waszyngtonu na rozmowy przygotowujące to spotkanie.

Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu prezydentów: Dudy i Trumpa; poprzednie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu – 13 czerwca – rozpocznie się wizyta gospodarcza prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie Andrzej Duda odwiedzi najpierw Houston – największe miasto stanu Teksas.

„W czasie rozmów prezydenta w Houston będzie dominować tematyka energetyczna i zdrowotna” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

W kolejnych dniach prezydent odwiedzi Nevadę i Kalifornię, gdzie w Reno i Carson City oraz w San Francisco odbędzie rozmowy poświęcone nowoczesnym technologiom i współpracy polsko-amerykańskiej w sektorze IT.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że w spotkaniach prezydentowi towarzyszyć będą przedstawiciele biznesu i start-upów. Prezydent – jak zawsze podczas w swoich podroży zagranicznych – spotka się też kilkukrotnie z Polonią.

PAP/RIRM

drukuj