fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Minister J. Czaputowicz spotkał się z szefami MSZ Kirgistanu, Ukrainy, Mołdawii i Arabii Saudyjskiej

Szef MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się w Nowym Jorku z ministrami spraw zagranicznych Kirgistanu, Ukrainy, Mołdawii, Bhutanu oraz Arabii Saudyjskiej, przedstawicielem USA ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej i specjalnym przedstawicielem USA ds. Iranu – podał polski resort dyplomacji.

MSZ poinformowało w dzisiejszym komunikacie, że Jacek Czaputowicz podczas wizyty w Nowym Jorku spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Kirgistanu, Ukrainy, Mołdawii, Bhutanu oraz Arabii Saudyjskiej. Jak podkreślono, podczas tych spotkań omówiono bieżące zagadnienia z obszaru stosunków dwustronnych oraz współpracę na forach organizacji wielostronnych.

W środę minister Czaputowicz towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w rozmowie z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem.

Jacek Czaputowicz spotkał się także z przedstawicielem USA ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej Samuelem Brownbackiem i specjalnym przedstawicielem USA ds. Iranu Brianem Hookiem; rozmawiał z reprezentantami Komitetu Żydów Amerykańskich.

„Spotkanie z przewodniczącym Borge Brendem skupiło się przede wszystkim na przygotowaniach do kolejnej edycji Światowego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w Davos w dniach 21-24 stycznia 2020 r.” – podał resort dyplomacji.

Według komunikatu w rozmowie ambasadorem Brownbackiem omówiono współpracę Polski i USA w sferze wolności religii.

„Ambasador Brownback podkreślił szczególne znaczenie zorganizowanej przez polską prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu br. debaty na temat wolności religijnych. Z uznaniem wypowiedział się także nt. przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – z inicjatywy naszego kraju – rezolucji ustanawiającej 22 sierpnia Międzynarodowym dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie” – podkreśla MSZ.

Specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu Brian Hook podziękował Polsce za organizację w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu br. ważnej debaty nt. wyzwań dla pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, z udziałem sekretarza stanu Mike’a Pompeo.

„Na zakończenie przedostatniego dnia wizyty w Nowym Jorku minister Czaputowicz uczestniczył w Obiedzie Transatlantyckim, wydanym przez sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, na którym dokonał wprowadzenia do dyskusji na temat sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie” – czytamy w komunikacie.

Jacek Czaputowicz spotkał się w Nowym Jorku także z szefem dyplomacji Ukrainy. MSZ Ukrainy podało, że Wadym Prystajko podziękował Czaputowiczowi za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy szczególnie podczas dwuletniego, niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

„Strony potwierdziły, iż nastawione są na dalsze pogłębianie współpracy dwustronnej w sferach, które stanowią ich wzajemny interes. W kontekście tym omówiono kroki na rzecz realizacji ustaleń, podjętych podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce w końcu sierpnia” – oświadczył ukraiński resort dyplomacji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 31 sierpnia złożył oficjalną wizytę w Warszawie, gdzie po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą zapowiedział zniesienie moratorium na prace poszukiwawcze i ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i represji, pochowanych na terytorium Ukrainy.

„Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce” – oświadczył wówczas Zełenski.

Podczas spotkania obu prezydentów ustalono też, że wznowiona zostanie polsko-ukraińska grupa robocza, która zajmie się m.in. trudnymi kwestiami przeszłości.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl