fot. PAP/Hanna Bardo

Premier odwiedził Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Szef polskiego rządu spotkał się z ekspertami medycznymi oraz kadrą zarządzającą.

Szef rządu, mówiąc o służbie zdrowia, podkreślił, że jest ona polską racją stanu.  Przypomniał, że rząd będzie przeznaczał z roku na rok więcej środków na ten cel. Docelowo ma to być 6 proc. PKB.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też o zwiększeniu dostępności do specjalistów. W głównej mierze jest to zależne od liczby lekarzy. Obecna ekipa zdecydowała o zwiększeniu miejsc na uczelniach medycznych.

– Na początku tej kadencji podjęliśmy decyzję o skokowym wzroście wykształcenia lekarzy. O ile kształconych było na studiach dziennych na pierwszych latach ok. 3000 lekarzy, to teraz jest to około 5000 lekarzy. Ale wiadomo, że wykształcenie lekarza wymaga czasu. Wykształcenie lekarza to nie tylko studia, ale również specjalizacje, czyli ok. 9-11 lat. Ale ten proces się zaczął. Idziemy w kierunku, by dostęp do specjalistów był coraz lepszy – wskazał.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa dziś na Śląsku. Przed południem zaplanowano spotkanie szefa rządu z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

RIRM

drukuj