fot. PAP/EPA

Nieoficjalny szczyt liderów państw UE w Brukseli

Unijni liderzy na nieformalnym szczycie w Brukseli nie rozmawiali o personaliach – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, podnoszono kwestie wartości, które powinni reprezentować kandydaci na unijne stanowiska.

We wtorek wieczorem spotkali się przywódcy krajów członkowskich UE, aby rozmawiać na temat obsady najważniejszych stanowisk po eurowyborach. Podczas szczytu nie zapadły jednak żadne wiążące decyzje.

– Temat personaliów nie był przedmiotem obrad, natomiast potwierdziliśmy jednocześnie traktatowe kompetencje RE, czyli naszej grupy, która dzisiaj się spotykała, co do decyzji w procesie wyboru kandydatów. Bardzo intensywnie i zarazem szczegółowo dyskutowaliśmy o tym, jakie wartości powinni reprezentować kandydaci – powiedział premier.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wyboru przyszłego szefa KE.

Jednocześnie, jak dodał, zamierza kontynuować konsultacje z przywódcami unijnymi w sprawie obsadzania pozostałych najwyższych stanowisk w Unii. Donald Tusk ma nadzieję, że dzięki temu uda się znaleźć odpowiednie osoby na te stanowiska w czerwcu.

Kolejny szczyt UE zaplanowany jest na 20-21 czerwca.

RIRM

drukuj