fot. pixabay.com

Groźby wobec Polski

W Warszawie zakończyła się wizyta delegacji Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Europosłowie grozili Polsce odebraniem unijnych funduszy. Oskarżali także nasze władze o łamanie prawa europejskiego.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej wizytę delegacji Parlamentu Europejskiego w Warszawie padały oskarżenia o łamaniu przez Polskę prawa europejskiego [więcej].

– Słuchaliśmy skarg na to, że podstawowe prawa, takie jak: równość, niedyskryminacja i prawa z tym powiązane nie są przestrzegane, a szczególnie, jeśli chodzi o niektóre grupy: migrantów, kobiet, ale również społeczności LGBTQI – mówiła wiceprzewodnicząca delegacji, Gabriele Bischoff.

Padały także oskarżenia o łamanie zasady niezawisłości sądów. Przewodniczący delegacji Juan López Aguilar przekonywał, że to prawo unijne jest ważniejsze od polskiego.

– Niezwykle ważna jest nadrzędność prawa europejskiego, poszanowanie tego prawa, a także orzeczeń TSUE, bo to właśnie gwarantuje nadrzędność prawa Unii Europejskiej – wyjaśnił.

O karach finansowych dla Polski powiedział wprost wiceprzewodniczący delegacji Othmar Karas.

Orzeczenie TSUE z 15 lipca 2021 roku musi być wykonane w stu procentach. Tego właśnie oczekujemy od polskich władz – natychmiastowego wykonania tego wyroku. Żądamy także, aby Komisja Europejska nie wypłacała żadnych środków z Funduszu Odbudowy aż do pełnego wykonania wyroku Trybunału – dodał.

Po wizycie Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych powstanie specjalny raport i rekomendacje.

– Uważamy, że Rada Europejska musi pójść do przodu. Wysłuchania to za mało. Potrzebne jest uruchomienie art. 7 – wskazała  Gabriele Bischoff.

Komisja przyjechała kompletnie nieprzygotowana, nie znając porządku prawnego w Polsce. Co więcej, jej przedstawiciele mieli już z góry założoną tezę, że w Polsce nie ma praworządności – podkreśliła europoseł Solidarnej Polski, Beata Kempa.

– Szukała i poszukała  sobie  takich, którzy tym tezom odpowiadają – akcentowała.

Na spotkania przybyli m.in. liberalno-lewicowi aktywiści, przedstawiciele środowisk LGBT czy sędziowie sprzeciwiający się reformie wymiaru sprawiedliwości.

– Pan López Aguilar powiedział jasno i wyraźnie, że jest pod wrażeniem świadectw. Jeżeli takim świadectwem i wrażeniem ma być świadectwo pani, która sprofanowała obraz Matki Bożej Częstochowskiej, to uważam, że jeżeli tego typu aspekty będą w sprawozdaniu, które ma być uwieńczeniem, to będzie ono skrajnie tendencyjne. Będzie uzasadniać, że podobno w Polsce nie ma praworządności – zaznaczyła Beata Kempa.

To komisja polityczna, która legitymuje się małym mandatem do oceny sytuacji w Polsce – wskazał politolog Marcin Drewa.

– Musi się ona składać z członków merytorycznych, doświadczonych. Muszą to być przedstawiciele sądów, prokuratur, profesorów prawa, a nie politycy, którzy nie są zainteresowani dobrem sprawy, a robieniem politycznej hucpy – wyjaśnił.

Wiele do życzenia pozostawia fakt, że wizyta miała miejsce w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainie – zauważył prof. Piotr Niwiński.

– Kiedy Rosja zajmuje część Ukrainy, czy nie jest to próba odwrócenia uwagi, przynajmniej części polskiego społeczeństwa? Sytuacji, w której Polska staje się zwornikiem wspólnej operacji powstrzymującej wrogość Federacji Rosyjskiej. Można to uznać za działania dywersyjne. Nie wiem czy jest to tylko „głupota”, czy działalność na rzecz Rosji – ocenił.

Wielu ekspertów podkreśliło, że w obliczu wydarzeń na Ukrainie delegacja powinna zostać odwołana.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl